AGF tablosu gün içerisinde hangi ata ne oranda bahis oynandığını gösteren faydalı bir veri sistemidir.


Son koşusu gücüne ölçü olmayan Big Albatros agf tablosunda da iyi konumda bu kez başarılı aprantisi ile yarış tecrübesini de ortaya koyarak iyi bir netice elde edebileceği bir grup buldu. Koştuğu her yarışta üzerine biraz daha ekleyen iyi orjinli Sadifna, start aldığı ilk koşuda elde ettiği üçüncülükle dikkat çeken Twist Lady ve farklı orjiniyle Brave Actress ilk ayak için benim tercih ettiğim safkanlar olacak. Koşunun sürprizi ise iyi dereceli galobunu sahaya yansıtamadığı son kısa mesafeli yarışının ardından uzayan mesafede daha etkili olmasını beklediğim Ostwind'den gelebilir.

Günün ikinci ayağı bir yamak koşu ve son ikinciliğini çok beğendiğim Cukka, son dönemin en başarılı aprantisi ile bir araya gelmiş. Bu tarz koşularda istisnai durumlar dışında iyi at binen aprantilerin olduğu safkanlar kazanıyor. Koşuyu incelediğimizde ise Enes Emre Doğru ile agf tablosunun altlarındaki Galiçya, Muhittin Ok ile Yücedağ, Yunus Emre Yüksel ile Ellibeş bu kapsamda ön planda değerlendirilebilecek isimler. Ekürili koşacak olmasına ilaveten uzun mesafedeki son ikinciliği ile Tomurcuk Çiçek bu koşuda şans verilebilecek bir diğer safkandır. 

Bugün agf tablosu oranlarına göre çok tutulmayan Arbedaş önde yalnız kalacak ancak özellikle son 800den sonra Gümbürgümbür'ün sert presine maruz kalacaktır. Gümbürgümbür'ün koşuları üst üste gelse de Arbedaş'a hakim olacağını düşünüyorum. Fakat İstanbul'daki dördüncülüğü ile kıpırdanan Ertemiz ve bugüne dek ekseriyetle kısa mesafede yarış kazanabilen bir isim görüntüsü verip 1600 metre üstünde birinciliği bulunmasa da tam kardeşi Kurtçabey gibi bu mesafelerde bir sorun yaşamayacağını düşündüğüm Alptuğhan ikilisinden birinin son metrelerde yapacakları ataklarla koşuyu kazanmasını bekliyorum.

Açık 3 William Giraud Koşusu'nda Lead Soldier'ı geçerken farklı bir tay olduğunu gösteren Over Clouds, ardından katıldığı mücadelede de birincilik ipini göğüsledi. İzlediğim kadarıyla tempo ne olursa olsun bu tay iyi koşuyor. Bugün de Selim Kaya idaresinde piste çıkacak olan safkanın bir kez daha birincilik ipini göğüslemesini bekliyorum. Günün alternatif teki olarak değerlendirilebilir ancak maidenden kısa vadeliye sıçrayan ve iyi bir kumaşı olan ve agf tablosunda da önlerde olmayan Gökhan Efe'nin de geniş kuponlarda sürpriz hanesinde değerlendirilebileceğini söyleyebilirim.

Beşinci ayak gruptan biraz farklı duran Strabon, Çınarbey, Kavacık Beyi ve Serbayhan dışına çıkması halinde diğer bütün safkanların şansı birbirine eşit duruyor. Ben burada birkaç sürpriz isme şans vermek istiyorum. Geçtiğimiz yıllarda iyi gruplarda etkili olan Karaoğlum ve agf tablosuna göre genelin pek şans tanımadığı Kaderin Oğlu'na ilaveten Roman Empire ile anneden kardeş olup çim pist yarışlarını beklediğim Gandachera ters bir yarışa imza atarak kuponları yırttırabilecek safkanlardır.

Annesi orjin bakımından uzuna daha yatkın olan Gülüşlü'nün de uzun mesafe çim pist yarışlarında adından söz ettirmesini bekliyorum. Yine çim pistte en az kum kadar başarılı olmasını beklediğim Karamıh, grubun iyi atlarından Demirpoyrazım ve bir türlü beklediğim yarışları yapamasa da Çivrilli ön planda değerlendirilebilecek safkanlardır.

Değerli dostlar, agf tablosu verilerine göre son dönemde bir düşüş içerisindeyim ama bugün bunun üstesinden geleceğime inanıyorum. İzmir'de bankom yanıltmazsa, ikramiyeye uzanma ihtimalimi çok yüksek ancak Adana için daha iddialıyım. Her koşulda destek olanlara teşekkür ediyorum. Şansınız bol, bahtınız açık olsun.