At Yarışı Koşu Şartı Nedir?

At Yarışı Koşu Şartı Nedir? 


At yarışı koşu şartı hakkında detaylı bilgileri aldıktan sonra günün tahminlerine bakmak isteyebilirsiniz. İçeriğimiz aşağıdadır. 


At yarışlarında yarış severler tarafından merak edilen, öğrenmesi zor bulunan ancak çok kolay bir mantığa dayanan at yarışı koşu şartı olayı sizlere açıklamaya çalışacağız. TJK bu hususta AT YARIŞLARI GENEL HÜKÜMLERİ başlığı altında bilgi paylaşımı yapmaktadır.


At Yarışı Koşu Şartı Ne Anlama Geliyor?

Bilindiği üzere koşmuş olduğu koşularda tabela içerisinde yer bulan safkanlar elde ettikleri dereceye göre bir kazanç sağlamaktalar. Bu kazançlar her yılın başında sıfırlanır ancak yıl içerisinde belirli kazançların belirli koşuları vardır. Yani bir safkan kazanç elde ettikçe koşabileceği koşu sayısı azalmaktadır. At yarışı koşu şartı her ile göre farklılık göstermektedir. Adana, İzmir, Bursa ve Kocaeli aynı hükümlere tabi iken Ankara ve İstanbul kendi içlerinde farklı hükümlere tabidir. Ayrıca bu durum yaşlara göre de değişkenlik gösterir. 2 yaşlı İngilizler ve 3 yaşlı Araplar farklı, 3 ve yukarı İngilizlerle 4 ve yukarı yaşlı Araplar farklı şartlarda koşarlar. Örneğin İstanbul'da 2 yaşlı İngiliz - 3 yaşlı arap için Şartlı-2 koşu şartı 33.600 TL kazancı geçmemek iken, 3 ve yukarı İngiliz ile 4 ve yukarı arapların bu şartta maksimum kazançları 42.000 TLyi aşmamalıdır. İşte tam da burada asıl meselemize dönebiliriz. İki safkan düşünelim; bunlar 2 yaşlı İngiliz olsun ve birinin o yıl içerisinde elde ettiği kazanç 33.590 TL iken diğerinin kazancı 33.700 TL olsun. Bu durumda birinci tay Şartlı -2 koşabiliyorken ikincisi bu şart koşulara kayıt yaptıramaz ve en az Şartlı -3 koşabilir. At yarışı koşu şartını daha detaylı incelemeye devam edeceğiz. 

Bir Atın Kazancını Nasıl Öğrenebilirim?

Yani bir safkanın o yıl elde ettiği kazancı bilirsek hangi şartlarda koşabileceğini de tespit edebiliriz. TJK resmi sitesinden kazancını öğrenmek istediğimiz atın üzerine tıkladıktan sonra tüm yıllar seçeneğinden içinden bulunduğumuz yılı seçip sağ kenarda yazan kazanca bakabiliriz.

At Yarışı Koşu Şartı Dolan Bir At Yarış Koşamaz Mı?

Bir safkan at yarışı koşu şartı doldurursa Şartlı 2'den Kısa Vade 7'ye kadar olan hiçbir koşuya kayıt yaptıramaz ancak Kısa Vade 8 ve üzeri yarışlarla Açık koşulara ve Handikap mücadelelere kayıt yaptırabilir.

Handikap puanına göre de bu koşular sınıflandırılmıştır. Her ilin kendi handikap sınırları vardır. H-14 en düşük seviyedir. H - 17 en yüksek seviyedir. Ancak KV -21-22-23-24-25 koşularda da handikap puanı baz alınır.

Hangi at yarışı koşu şartı kazanç sınırı nedir? Hangi handikap koşuya kaç handikaplı atlar katılabilir? Tüm bunlara ilişkin bilgileri TJK resmi sitesinden TJK Genel Hükümleri başlığı altında bulabilirsiniz.


Yorum Gönderme

0 Yorumlar