En Son

Post Top Ad

26 Mart 2019 Salı

Gulfstream'de Yarış ZiyafetiAmerika Birleşik Devletleri Gulfstream Park Hipodromu'nda düzenlenen Pegasus World Cup koşuları sonuçlandı.


Dün gece Gulfstream Park Hipodromu'nda tam bir yarış ziyafeti yaşandı diyebiliriz. Dünya atçılığının gözü bu koşulardaydı ve aygırımız Dehere'in kısrak babalığı yaptığı City Of Light'ın Pegasus World Cup performansı da ülkemizdeki atçılar tarafından merakla bekleniyordu. Toplam on iki koşuluk festivalin en önemli mücadeleleri ise şüphesiz ki 7.000.000 $ ikramiyeli Pegasus World Cup Turf ve 9.000.000 $ ikramiyeli Pegasus World Cup'tı. Ülkemizde Türkiye Jokey Kulübü'nün müşterek bahis kabulü yapması ve Türkiye At Yarışları Televizyonu'ndan canlı yayın yapmasıyla yarış sever dostlarımız da bu heyecana hem dahil hem de ortak oldular.


HIDDEN SCROLL (Hard Spun – Sheba Queen / Empire Maker) 

Günün ilk koşusu atçılarımızın yakından takip ettiği bir yarıştı çünkü ünlü Juddmonte Harası adına start alan ve ülkemizde pek şans verilmemesine rağmen koşuyu kazanan Hidden Scroll'un annesi Sheba Queen 7.500 $ bedelle at sahiplerimizden Cem Özbelge adına alınmıştı. Safkanın kazanması bir yana yarış sonrası otoritelerce Triple Crown'ın ilk ayağı olan Kentucky Derby için de favoriler arasında gösterilmesi önemli bir dipnot olarak kaydedildi.

Günün ikinci koşusunda dişilere mahsus 1000 metre mesafeli grup yarışı Jose Ortiz idaresindeki Cherry Lodge kazanırken, 1500 metre mesafeli çim pist koşusu olan South Beach Stake'te John Velazquez'in bindiği Dolce Lili birincilik ipini göğüsledi. Yine dişilere mahsus olan ve 1400 metre kum pistte sekiz kısrağın katıldığı Fasig Tipton Hurricane Bertie Stakes'i günün başarılı jokeyi Javier Castellano idaresinde Dream Pauline önde bitirdi. Dayanıklılık koşusu olan ve 2400 metre çim pistte on iki atı bir araya getiren La Prevoyante Stakes'te ise Si Que Esbuena isimli kısrak jokeyi Chris Leandros ile foto finiş çizgisini önde geçti. 1600 metre kum pistte iki safkanın koşudan çıkartılmasıyla toplam sekiz safkanın birincilik mücadelesi verdiği Fred Hooper Stakes'i günün en önemli favorilerinden biri olan Aztec Sense, kendisine güvenenleri yanıltmayarak kazandı. Ülkemizde de bu safkan ciddi bir AGF oranı ile koşmuştu. Yine bir dayanıklılık yarışı olan McKnight Stakes'te buluşan on üç erkek atın mücadelesinden ise Amerika'nın en başarılı jokeyleri arasında olan İrad Ortiz'in bindiği Zulu Alpha potoya önde uzandı.

Günün en önemli ikinci mücadelesi olarak lanse edilen Pegasus World Cup Turf'te 1900 metre mesafede toplam on kalite safkan bir araya geldi. Koşuyu son metrelerde yaptığı ataklar ayna önlerinde sonuç getiren Bricks And Mortar günün bir diğer başarılı binicisi İrad Ortiz idaresinde kazanarak 2.656.000 $'ın da sahibi oldu. Ayrıca aygırımız Ocean Crest'in bu safkanın kısrak babası olduğunu söylememiz de gerekiyor.


BRICKS AND MORTAR (Giant’s Causeway – Beyond The Waves / Ocean Crest)

Günün son ayağı olmakla beraber en önemli yarışı olan Pegasus World Cup'a ev sahipliği yapan son koşuda ise on iki safkanın zevkli mücadelesini izleme imkanı bulduk. Yarışı baştan sona domine eden City Of Light jokeyi Javier Castellano ile bu önemli mücadeleyi çok kolay kazanarak 4 milyon doları ilgililerine adeta hediye etti. City Of Light'ın ülkemiz açısından önemi ise kısrak babasının kendi aygırlarımızdan Dehere olmasıydı.

Her iki önemli koşuda da ülkemiz aygırları Dehere ve Ocean Crest'in torunlarının birinciliğe uzanması Türk atçılığı açısından da büyük önem taşımakta.
TÜM KOŞULARIN SON DÜZLÜĞÜ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Your Ad Spot

Sayfalar