Bugün İstanbul at yarışı tahminleri ilk ayakta uzun mesafeye çıkmasını beklediğim birkaç at koşuyor. Öncelikle Aly Wins'den başlamak istiyorum. Anne kardeşi Aly Girl birçok grup mücadelede adını tabelaya yazdırmasının yanı sıra Grup 3 düzeyinde yarışlar da kazandı. 2013 - 2016 yılları arasında koşan Aly Girl toplamda 26 kez piste çıkıp 565 bin Türk Lirası kazanmış tam bir uzun mesafe atıydı. Kısa süren kariyerinde 10 kez piste çıkıp 1600 metre ve üzerinde toplam iki yarış kazanan ve sadece iki defa kısada koşup etkisiz kalan Deniz Kurdu, kazandığ dört yarışın ikisi 1900 ve 2000 metrelerde olan Dinarlı Ali, 2000 metrede kazanan Aylara da bu safkanın anneden kardeşi durumunda olan safkanlar. İyi ellerde hazırlanan Aly Wins'i bugün risk alarak banko önereceğim ancak ilk ayaktan bu denli bir risk almak istemeyenler için de diğer atlardan bahsedeceğim.

Kazandığı altı koşu da 1900 metre ve üzerinde olan Hernando Beyi ve Grup 1 Cumhurbaşkanlığı Koşusu'nda üçüncü olan Mister Baron ile anneden kardeş olan Creed Boy; anne kardeşi Kudo 2000 metrede ve Şartlı 4 koşuda maidene veda eden Gödek, mesafe istediğini tüm yarışlarında gösteren ve annesi Uçanok 2000 metre mesafede maidene veda eden Başok, ve yine uzunda başarı sağlamasını beklediğim pedigrisi ile Kısa Devre bu mesafede adından söz ettirebilecek diğer safkanlardır. Farklı kurgularda değerlendirmeye alınabilirler.

İkinci ayakta Pişkin Kız'ı favori olarak değerlendireceğim. İzmir'den gelen safkan oldukça hırslı bir yapıya sahip. Sahip olduğu potansiyel zaten son ayakta start alan Gülşeker'in gerçekleştirdiği performanslarla beraber bugüne dek elde ettiği neticelerle ortada. Daimi binicisi ile dengi grupta ilk atım. İlk koşularında ne denli iyi bir safkan olduğunu gösteren ancak sonrasında sıkıntılarla boğuşan Çelikşah, bugün hem Ayhan Kurşun tercihi hem de dereceli işleri ile hazır olduğunun sinyallerini beriyor.  

İstanbul at yarışı tahminleri  daha önce bu ayardaki atları ağır kiloyla gerisinde bırakan safkan bence AGF tablosunda hak etmediği bir yerde yer alıyor. Buradaki Percemo ve Bahattin'in yanı sıra Tamerşah ve Afacan gibi safkanları da zorlanmadan mağlup etmişti. 1000 metrede gerçekleştirdiği 29 // 1.11 ve 600 metrelik 27 // 41 rahat dereceli çalışmaları da safkanın durumunun iyi olduğuna işaret ediyor. Burada üzerinde duracağım bir diğer safkan ise Kutup, Karadalga ve Sarıyazma ile tam kardeş olan Madalyon olacak. Kaizbert temsilcisinin uzun mesafedeki iki yarışını da beğendim ancak anne kardeşlerine baktığımızda aslında bu mesafelerde daha iyi koşmasını bekleyebiliriz. Boş kilosu ve sürpriz safkanlarla şanslı gördüğüm jokeyi Onur Yıldızla koşacak olmasından ötürü kuponlardaki yerini alması gerektiğine inanıyorum. Bursa'daki 800 metredeki 27 // 55 hafif çalışarak işi de tatminkar görünüyor. Takibimde olup son ikinciliği ile göz dolduran ve jokeyine dönen Kartal Kız bu ayakta ilk planda değerlendireceğim safkanlardır.

Eskayra bugün Halis Karataş'la start alacaktı ancak yerine Tolga Yıldız bindi. Şahsen ben Halis Karataş'ın Tolga Yıldız'ı desteklediğini düşünüyorum çünkü hem Kurtel Ekürisi'nde hem de Yıldızhan Ekürisi'nde kalite isimlere kendisi olmadığında o biniyor. Bugün de raporlu ve yerine binecek jokey; Tolga Yıldız. Kilosu ne kadar ağır olursa olsun Eskayra bu gruptan bir gömlek üstün bir at. Zaten yarış için de hem iç hem de sentetik pistte ağır kilolarla hazırlanmış ve sentetikte 600 metredeki 24 // 36 ve 1000 metredeki 25 // 1.03 işlerinin yanı sıra iç pistte 600 metredeki 23 // 36 rahat dereceli çalışmasında 60 kg sıklet altında çalışmalarını sürdürmüş. Halis Karataş'ın da tercihlediği safkanın ben bugün doğru taktikle kazanacağını düşünüyor ve alternatif tek olarak öneriyorum.

Dördüncü ayakta iki atı ön planda değerlendireceğim; ilki bu yıl gerçek potansiyelini henüz koşulara tam olarak İstanbul at yarışı tahminleri  yansıtamadığına inandığım Bayezid. Diğeri de taylığı döneminde üzerinde çok durduğum ve sonrasında ortaya koyduğu performansla ne denli haklı olduğumu gösteren Didactic. Bu iki safkan iyi bilinen ve tanınan, son form durumları herkesin dikkatini çeken isimler. Yine de ben Bayezid'i bir adım önde tuttuğumun altını da çizmek isterim.

Bu ayakta iki de sürpriz önerim olacak; birincisi geçtiğimiz senelerde Mehmet Kaya ile bu denklikte bir grupta kazanan İstanbul at yarışı tahminleri  ve iki ay sonra yarış görüp nefeslenen My Billionarie ile seri yapısıyla koşuyu bir çırpıda bitirmeye çalışacak olan Hidden Jewels.

Günün beşinci ayağında yine hem iç pistte hem de sentetikte üst üste galoplarla bu koşuya hazırlanan ve katıldığı üç yarışı da rahat kazanan Always Perfect değişen binicisine rağmen İstanbul at yarışı tahminleri  favorim olacak. Ben burada koştuğu dört yarışın ikisini kazanan ve idman pistinde 60 kg sıkletle 1200 metre 1.01 // 1.14 rahat şeklinde derece elde eden ve genel olarak çalışmaları iyi olan Monshau'yu favorinin en ciddi rakibi olarak görüyorum.

Günün son ayağında ise her ne kadar mesafe son koşularına göre kısa dursa da geçen sene  benzer şekilde 1900 metreden 1200e dönüp kazanan ve başarılı aprantisi ile koşuya iştirak edecek olan Sanay favorim. İzmir'den binicisi ile birlikte gelen Gülşeker, son üçüncülüğü iyi grupta ve tatminkar olan Hira, grubun kalite atlarından Rengül, İstanbul at yarışı tahminleri  son ikinciliğindeki görüntüsüyle Goncanur, yarış hayatı riskli durumda olup, 1000 metrede 1.07 içerisinde çalışması olan ve mutlak ilk ikide olması gereken Çeşme Fırtınası, dördüncülüğü dikkat çekici olan Tokuş Hanım iyi hazırlıkarıyla Atalante ve Kaizbert temsilcisi Dokumacı Kız bu ayak için tercihlerim olacak.

Bugün İstanbul at yarışı tahminleri  şablonda olmayan ekstra safkanlar hakkında da yorum yazdım. Bunun sebebi; AGF oranlarında günün kalesi durumundaki Always Perfect'i yıkmış olmam. Benim gibi düşünmeyenlerin başka ayaklarda sürpriz arayışında olacağını düşünüyorum.