Bu yıl yirmi dördüncüsü düzenlenen Misak-i Milli Koşusu'nda Artuklu isimli safkan jokeyi Mücahit Bayır ile önemli bir sürprize imza attı.


24. Misak-i Milli Koşusu 26 Ocak Cumartesi günü 5 ve yukarı yaşlı beş kalite Arap atının katılımı ile gerçekleştirildi. Açık 3 koşuda daha önce Sultansuyu Tarım İşletmesi ve Çukurova koşuları başta olmak üzere dört kez grup mücadele kazanan Artuklu, ikişer defa Grup 1 Türk Silahlı Kuvvetleri ve Grup 1 Yüksek Komiserler Kurulu Koşuları'nda kupayı müzesine götüren 10 grup koşu birincisi Aşemez, katıldığı 26 koşuda 14 birinciliği bulunan ve Açık 2 Yıldız Sarayı ve Grup 1 Malazgirt Koşuları'nda üçüncü olan Bay Emir, dört defa Grup 3 yarış kazanan Bildenhan ve Grup 1 Kanuni Sultan Süleyman Koşusu galibi Frikya start aldı.

Koşudaki 5 yaşlı iki safkandan birisi olan ARTUKLU (Ayabakan - Mesrure.55 /Alkuruş.13) daha önce önemli başarılara imza attığı uyumlu binicisi Mücahit Bayır nezaretinde iştirak ettiği koşunun ilk metrelerinde aldığı liderliği son ana dek koruyarak foto finiş çizgisini rakiplerinden önde geçerken, %7 AGF oranı ile günün de önemli sürprizlerinden birine imza atmış oldu. Ali Yıldız'ın sahibi olduğu ve Ramazan Taşdelen tarafından antrene edilen safkan bu galibiyeti ile beşinci kez grup yarış kazanma başarısını da göstermiş oldu. Ayrıca toplam kazancını da 1.257.250 TLye yükseltti.

1500 metre mesafeli kum pist koşusunda yarışın favorisi Bay Emir ikinci olurken, geçtiğimiz yıl bu yarışta birincilik ipini göğüsleyen Aşemez üçüncü ve yine geçen sene de aynı yerde bitiren Bildenhan dördüncü oldu. Yarışın bitiriş derecesi 1.43.61 olurken farklar da 1.5 boy - yarım boy - 2 boy şeklinde açıklandı. Koşu sonrası düzenlenen seromonide Türkiye Muharip Gaziler Derneği Adana Şubesi Başkanı Coşkun Adaber, birinci olan atın ilgilisi Ali Yıldız'a, jokeyi Mücahit Bayır'a ve Adana Yeşiloba Hipodrom Müdürü Feyyaz Ali Gürap'e plaket sundu.