İzmir'de Tartışmalı Karar


Bugün İzmir komiserler kurulu tartışmalı bir karara daha imza attı.

07 Mart Perşembe günü altı koşu üzerinden düzenlenen İzmir yarış programının üçüncü ayağı olan maiden mücadelede resen çekilen prostestonun kabul olması yarış severleri huzursuz etti. Koşuya %59 AGF oranı ile katılan Barutefe isimli safkan daha önceki koşularında sergilediği titizliği bir kez daha göstererek rakiplerinin bir anlık koşu yolunu kapattı. 

Viraja gelindiğinde iki rakibinin arasından dışarıya çıkan safkanın binicisi Arif Okan Pazar kamçı kullanmak isteyince safkan dış bariyerlere doğru açıldı. Ardından atını toparlamak isteyen binici bu kez de kamçısını sağ tarafa aldı. Barutefe daha önceki sorunu nüksedince bariyerlere doğru savruldu ve hem Diriliş hem de Arbedaşağa'nın koşu yolunu kısa süreliğine de olsa kapattı. Bariyere yaslanan safkan çok rahatladı ve kolay bir birincilik elde etti.

Yarış severlerin tepkisi ise koşuda derece değişikliğine etki edecek bir faulün olmadığı ve her halükarda Barutefe'nin kazanacağı şeklindeydi. Günün en güvenilen atı durumundaki safkan ikinciliğe alınınca birçok yarış sever mağdur olurken kazanmış sayılan Diriliş'in AGF oranı %5 idi.

İzmir komiserleri aldıkları skandal kararlarla biliniyor ve bugün oldukça tartışmalı bir karara daha imza attılar. Ancak ilgimizi çeken bir diğer husus Diriliş ya da Arbedaşağa isimli safkanlardan birinin ilgilileri tarafından protesto çekilmemesi oldu. Demek ki ikincilik ve üçüncülük bu safkanların ilgililerine yetiyor. Kendi safkanlarına bahis oynayan yarış severlerin durumu ise herhangi bir ehemmiyet arz etmiyor.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar