At yarışı galopları yarış atlarının koşu öncesi yada daha öncesinde yaptığı hazırlıklardır. İdmanların çoğu 1000 metre ve üzeri, 600 metre, 400 metre ve kısa sprint olan 200 metre üzerinde pistlerde parkur halinde yapılır. İdmanı iyi olan bir atın kazanma şansıda çok fazladır. Ama bazı atların idman görüntüsü ile koşu performansı arasında dağlar kadar farklar ortaya çıkar. 

At yarışı galoplarının en büyük faydası son yarışlarında birinci olmasa da formunu yakalayıp, katıldığı yarışlarında tabela içerisinde veya hemen tabelanın dibinde konumlanan isimlerin bir sonraki yarışında, alacağı sonuçlara çok faydası vardır. Eğer iyi bir çalışmayla koşuya katılacak bir safkan yada kısrak bir önceki performansında iyi netice almışsa koşuda çok şanslı olma avantajına sahiptir. 

Pistlere göre ise galop dereceleri çok değişir. Mesela İstanbul senentik kumunda 1000'i 1.01 yapan bir isim ile iç pistte yani kaba kumda yaptığı 1000'i 1.01'lik derece arasında en az üç saniye fark vardır. Matematiği vurduğumuzda iç pistte 1000'i 1.01 yapan bir at,sentetik pistte 1000'i 58-59 dereceleri arasında tamamlamış olur. Yada Kocaeli, İzmir,Adana veya Ankara pistinden gelen isimlerin o illerin pistinde yaptığı dereceler, İstanbul pistinde yapılan dereceler ile kıyaslanamaz. Çünkü tümü kaba kuma yakındır. 

İlk defa piste çıkacak olan tayların koşu performanslarını orjin bilgileri yanında yaptığı at yarışı galopları ve hazırlıklarıyla da yola çıkarak en azından nasıl bir neticeye imza atacağına da yardımcı olur. Örnek olarak bazı terimlerle yola çıkabiliriz. Mesela bir atın çalışmasının yanında Ç harfi yazıyorsa çalışarak tamamlamış anlamına gelir. R yazıyorsa Rahat, HÇ yazıyorsa Hafif çalışarak, HR yazıyor ise hafif rahat, ÇR yazıyorsa Çok rahat anlamına gelir. Birde ÇULLU çalışan isimler vardır. Bunların üzerine çul atılmasının sebebi kilo fazlalılığını ortadan kaldırmak amaçlıdır ve safkanın terlemesi için yapılır. 

Kenter ise koşuya katılacak atların bir gün önceden yaptığı saha içi veya dışında yaptığı gezintidir. At yarışı galopları yarış severler için büyük önem arz ediyor çünkü bu bilgiye erişim sağlandığında koşacak olan atların son durumları hakkında büyük ölçüde bir fikir edinilebiliyor.

Ne yazık ki ülkemizde ''galop mafyası'' olarak anılan bir güruh var ve bu kişi ya da kişiler tek elden at yarışı galopları bilgisi dağıttıkları için bazen üstün performans gösteren sürpriz safkanlar hakkında yanlış bilgilendirme yaparak gazete ve bültenleri, dolayısıyla tüm yarış severleri tabir-i caizse kandırmakta ve dolandırmaktadırlar. Tek arzumuz Türkiye Jokey Kulübü'nün duruma tez zamanda el atmasıdır.