Safkanların yarış öncesi yapmış olduğu çalışmaları gösteren ve şehir, pist, derece, ağırlık ve mesafe detaylarının yer aldığı bilgiye at yarışı galopları denir.

Safkanların yarış öncesi yapmış olduğu çalışmaları gösteren ve şehir, pist, derece, ağırlık ve mesafe detaylarının yer aldığı bilgiye at yarışı galopları denir. Bu bilgiler koşacak olan atların sergileyecekleri performans hakkında bizlere ışık tutar. Elbette elde edilen veriyi nasıl kullanacağımızı bilmemiz de önemli. Şimdi sizler bu konu hakkında aydınlatıcı bir yazı sunacağız. Yazımızın ilk bölümünde at yarışı galoplarında aynı dereceyi elde eden safkanların karşılaştırması yapılırken, ikinci kısmında bir safkanın galop tablosunun nasıl okunması gerektiğine ilişkin bir analiz yapacağız.

AT YARIŞI GALOPLARI NASIL YORUMLANMALI? 

Bu hususla ilgili olarak birçok farklı durum söz konusu ve hepsini teker teker açıklamaya çalışacağız. Öncelikle iki farklı dereceyi karşılaştıralım.

1. safkan: 25 / 50 / 1.03 // 1.17 rahat
2. safkan: 23 / 49 / 1.01 // 1.15 rahat

İki galop karşılaştırıldığında birinci safkanın bariz olarak daha hazır durumda olduğu söylenebilir.

Şimdi de aynı dereceyi elde etmiş iki safkanı ele alalım ve 1000 metre mesafeli çalışmalarında 25 / 49 / 1.01 // 1.15 yapmış olsunlar.

1. safkan: 25 / 49 / 1.01 // 1.15 rahat
2. safkan: 25 / 49 / 1.01 // 1.15 çalışarak

Görüldüğü üzere her ikisi de aynı dereceyi elde etmiş olmasına rağmen birinci safkan ikinciye göre daha rahat bitirmiş. Yani durumu daha iyi. Peki totalde 1.15 yapmalarına karşın son 800de elde ettikleri neticeler farklı olsaydı nasıl bir durum söz konusu olurdu? Gelin hep beraber onu inceleyelim.

1. safkan: 26 / 50 / 1.01 // 1.15 rahat
2. safkan: 25 / 49 / 1.01 // 1.15 rahat

Bu noktada her iki safkan da aynı rahatlıkta aynı toplam dereceyi elde etmiş olmalarına rağmen birinci safkanın son 800 metresi 50 ve son 400 metresi 26 şeklinde oluşmuş. Yani çalışmasının başlarında süratli giderken sonlarında biraz tempo yitirmiş. Taylarda bu durum ayağına çabukluğa işaret eder. İkinci safkan ise başlarda yavaş gitmiş ve sonlarda süratlenmiştir. Taylarda sprinter bir at olduğu izlenimi uyandırır.

AT YARIŞI GALOPLARI İNCELENİRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Gelelim galop bilgilerinin genel olarak nasıl yorumlanması gerektiğine. Bilinmesi gereken ilk şey her atın galop yapamadığıdır. Bazı sakatlıkları bulunan safkanlar koşulara kenterlerle hazırlanır. O yüzden galop bilgilerini incelediğinizde çok eski tarihli bir veriyle karşılaşırsınız. Bu atların son yarışları performansları hakkında aydınlatıcı bir bilgi verebilir. Şimdi diğer durumları inceleyelim.
Tay koşularında (İlk kez koşacak atlar) dikkat edilmesi gereken en önemli durum safkanın yarış öncesi ne sıklıkta çalışma yaptığı ve uzun galobunun bulunup bulunmadığıdır. Bunu örnekle açıklayalım.
1. Safkan
1 Şubat: 1000 m // 1.02
3 Şubat: 600 m // 35
6 Şubat: 1200 m // 1.15
10 Şubat: 800 m // 49
2. Safkan
30 Ocak: 600 m // 35
6 Şubat: 800 m // 49
10 Şubat: 400 m // 23
Anlaşılacağı üzere birinci tay yarış hayatının ilk koşusuna hazırlanırken üst üste kısa ve uzun işlerle çalışmalarını sürdürürken diğer tay benzer dereceler çıkarmasına rağmen hiç uzun galobu olmadığından birinci tayı değerlendirmelerimizde daha ön planda tutmamız için bir veri sağlıyor. Bununla beraber yarış hayatı devam eden ancak çok uzun ara vermiş atlar için de benzer durum geçerlidir. At yarışı galopları incelenirken bu isimlerin hangi aralıklarla çalışma yaptığı ve çalışmalarına ne zaman başladığı çok önemlidir. Örneğin; 8 ay arası olan bir safkanın en az bir buçuk iki ay önce sprintlerine başlaması gerekirken, iki ay arası olan safkan için son bir ay çalışması kafidir.


Bir diğer önemli nokta da takı değişikliğine gidilen bazı safkanların çalışmalarında çıkardığı derecelerde fark olup olmadığıdır. Bunu tespit edebilmek adına aynı mesafedeki eski tarihli galoplarıyla son yarışının ardından yaptığı çalışmaları karşılaştırmak gerekmektedir. Çünkü bu takı fayda sağladıysa, idmanlarına da yansıyacaktır.

Unutulmaması gereken bir başka mesele ise; bazı atların galoplarında kötü neticeler elde etmesine rağmen koşularında farklılaşmasıdır. Bu safkanların galobunu diğer atlarla karşılaştırırken her zaman o kadar kötü dereceler elde edip etmediğine ve o dereceleri çıkardığı koşularda nasıl bir performans sergilediklerine dikkat edilmesi lazım.

Son olarak yarışın çimde mi yoksa kumda mı koşulduğu da at yarışı galopları incelenirken dikkate alınması gereken bir başka husustur. Çünkü kumda yürümeyen bir atın yaptığı çalışmalar da koşu için çok önemli bir referans kaynağı değildir.

Özetlemek gerekirse; at yarışı galopları incelenirken safkanların ne sıklıkta çalıştığı, uzun galobunun olup olmadığı ve elde ettiği dereceler büyük önem arz etmektedir. Yarış severin sesi olan sitemiz Yarışan At sizlere galop bilgilerini sunmaktan mutluluk duymaktadır. İyi çalışmalar dileriz.