İdman pisti programı Adana, İstanbul ve Ankara'da start alan safkanların yaptıkları son çalışmaların video görüntülerinin sunulduğu bir hizmettir. 

İDMAN PİSTİ PROGRAMI YARIŞ SEVER İÇİN NE ANLAM İFADE ETMEKTEDİR?

Eskiden safkanların at yarışı galoplarını sadece kağıt üstünde görebiliyorduk. Orada yazan bilgiye itibar etmek dışında başka bir alternatifimiz de yoktu. Ancak son yıllarda Türkiye Jokey Kulübü gerçekleştirdiği yatırımlar ve attığı adımlarla İstanbul Veliefendi Hipodromu, Adana Yeşiloba Hipodromu ve 75. Yıl Ankara Hipodromu'nda start alacak olan atların son gün galoplarının video görüntülerini ''İdman Pisti Programı '' adı altında yarış severlerle paylaşmaya başladı. Bu şekilde start alacak olan atları görerek son durumları hakkında bilgi sahibi oluyor, kilo fazlalıkları var mı yoksa yok mu tespit edediliyor ve elde ettikleri dereceleri ne şekilde gerçekleştirdiklerini öğrenebiliyoruz. Yani bültende rahat şeklinde geçilmiş bir derecenin aslında ne kadar rahat ya da yanında başka bir atla mı çıkarıldığı verisine ulaşabiliyoruz.

İDMAN PİSTİ PROGRAMI NEREDE VE NE ZAMAN YAYINLANIYOR?

İdman Pisti Programı yarış takvimi çerçevesinde koşulan Adana, İstanbul ve Ankara yarış günlerinden bir gün önceki akşam Türkiye Jokey Kulübü tarafından hem resmi web sitesinde hem de TJK Youtube kanalında paylaşılmaktadır. Ancak eş zamanlı olarak sitemizde de bu görüntülere ulaşmanız mümkün. Hem dahili olarak anasayfanın sağ kısmında yer alan İdman Pisti butonunu kullarak hem de yine anasayfada yer alan İdman Pisti bölümündeki görselin üzerine gelerek safkanların çalışmalarına ait görüntüleri izlemeniz mümkün. Yayınlanma saati iki program aynı güne denk geldiğinde biraz geriye alınsa da tek yarışa dair bilgilerin paylaşıldığı günlerde akşam 18:00 sonrası olmaktadır. Ayrıca Türkiye At Yarışları Televizyonu'da İdman Pisti Programı ile bu görüntüleri evlerimize taşımaktadır.

İDMAN PİSTİ PROGRAMINA DAİR DÜŞÜNCELERİMİZ

İdman Pisti Programı'nı oldukça başarılı ve faydalı bir çalışma olarak görmekteyiz ancak eksikleri olduğunu söylemeden de geçemeyeceğiz. Şehir dışından gelen safkanların görüntüleri olmaması kabul edilebilir bir durum ancak hazırlıklarını koşacağı hipodromda gerçekleştiren ve tamamlayan bir ata dair bilgilerin paylaşılmaması kabul edilebilir gibi değil. Gerçi son aylarda Ankara, Adana ya da İstanbul Hipodromları'ndan birinde koşan ve diğer iki şehirden misafir olarak gelen atların görüntüleri de o güne dair olanlarla birleştirilip yayınlanmakta. Yani Adana ya da Ankara'dan gelen bir at İstanbul'da koşuyor ve idman görüntüsü de mevcutsa İstanbul İdman Pisti Programı'nda kendisine yer ayırılıyor.

Yarış severler olarak Türkiye Jokey Kulübü'nden talebimiz bu çalışmanın genişletirilerek kalan diğer hipodromlara da yayılması. Teknolojinin bu denli geliştiği iletişim çağında yaşadığımız şu dönemde bunu yapmak zor olmasa gerek. Özellikle Doğu yarışları için bu hazırlığın yapılması ve gerekli yatırımlarla hizmetin sağlanması hem buralardaki bültenlere olan ilgiyi artıracak hem de bahisçilerin duyduğu güveni yükseltecektir. Bu da yeni katılımcıların sağlanması ile tevzide ciddi bir artışa neden olacaktır.

Dileriz ki en kısa sürede bu hizmet genişletilerek diğer hipodromlara da yayılır ve yarış severin elindeki güçlü verilerin sayısı artar.