NOT: Seabiscuit'in hikâyesine ilgi duyanlar için, safkanın gerçek hikâyesini konu edinen sinema filminin linkini sayfanın sonuna bıraktık: 

Antrenörü kurnazdı, jokeyinin bir gözü kördü ve sahibi sıfırdan zirveye yükselmiş bir adamdı. Huysuzluğu ile nam salmış Seabiscuit'i satın alıp şampiyonluğa götürmek için her şeye sahip olan bir ekibi vardı.

Onu Wheatly Harası'ndan satın alan Howard bir bisiklet tamircisi iken bir anda hayatı değişmiş ve Buick otomobillerinin bölgedeki en büyük satıcısı haline gelmiştir. Tom Smith ise kovboyluk yıllarını geride bırakarak antrenörlüğe adım atmış sessiz kişiliği ile tanınan bir atçıdır. Jokeyi John Pollard ise aslında zengin bir ailenin çocuğudur ancak ekonomik krizde her şeylerini kaybetmişlerdir. Önceleri hipodromda geçici işlerle meşgul olan Pollard daha sonra jokeylik yapmaya karar vermiştir.

Ekonomik krizle boğuşan Amerika'da halkın kahramanı olmayı başaran ve peşinden büyük bir kitleyi sürükleyen Seabiscuit'in muhteşem serüveni ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

Seabiscuit'in Künyesi

1933 yılında dünyaya gelen Seabiscuit bir Hard Track temsilcisi, Hard Track ise yüz yılın atı olarak nitelendirilen Man O'War'ın oğlu. Bayan Henry Carnegie Phipps ve kardeşi Odgen Mills'e ait olan Wheatly Harası'nda yetiştirilen safkanın ismi bahriye askerlerin verilen uzun ömürlü ekmekten esinlenilerek verilmiş.

17 Yarışta Maidenden Çıkamadı

19 Haziran 1935 yılında ilk kez piste çıkan safkan 17 ganyanla katıldığı mücadeleden dördüncü olarak ayrıldı. Rhode Adası'nda yer alan Narraganset Park Hipodromu'nda start aldığı 17. yarışında maidene veda eden Seabiscuit o yılın sonuna dek, toplam 35 koşuda piste çıktı ve yalnızca 5 defa kazanma başarısı gösterebildi.

Antrenörü Sunny Jim Fitzsimmons safkandan pek ümitli değildi. Üç yaşlılığında start aldığı 10 koşunun ardından onu 6.000 dolar bedelle bir satış koşusuna koydu ancak alıcı çıkmadı.

Seabiscuit El Değiştiriyor

O esnada dönemin zengin isimlerinden biri olan ve tamircilikten en büyük araba satıcılığına giden başarılı kariyere sahip olan ve yarışçılık camiasından bir eş seçen San Franciscan Charles S. Howard kendisine yeni atlar arıyordu. Satış koşusunun birkaç gün sonrasında Howard'ın antrenörü Sessiz lakaplı Tom Smith onu 7.500 dolar karşılığında Seabiscuit'i almaya teşvik etti. Onun Seabiscuit'te gördüğü ama anlamlandıramadığı bir şey vardı ve onu istiyordu. Seabiscuit ikinci sezonunu katıldığı 23 yarışta elde ettiği dokuz birincilikle kapatmıştı. Şampiyonluk yılları ise henüz gelmemişti. 


Seabiscuit'in Şampiyonluk Serüveni Başlıyor


1937 yılına Huntington Beach Handicap'ı kazanarak başlayan Seabiscuit, ardından o dönemde dünyanın en yüksek ikramiyeli yarışı olan Santa Anita Handicap'ta Rosemont'a baş farkıyla geçildi. O günden sonra Hard Track'in oğlu yarış pistlerinde fırtına gibi esmeye başladı ve ardından katıldığı, içlerinde  San Juan Capistrano Handicap, Brooklyn Handicap, Butler Handicap, Massachusetts Handicap ve Riggs Handicap'ın da olduğu 11 yarışın 10unu kazandı. 1937 yılının en çok kazanan atı (168.580$)  olma ünvanına erişmesinin yanı sıra kendi yaş grubunda yılın şampiyonu da seçildi.


Seabiscuit Yılın Atı Seçiliyor 

1938 yılında katıldığı 11 koşudan beş galibiyet çıkaran safkanı bu durum yılın atı seçilmekten alıkoyamadı. O yıl Santa Anita Handicap'ta bu defa Stagehand'e baş farkıyla geçildi. Meadows Handicap ve Hollywood Handicap'ı 60 kg sıklet altında kazandı. Del Mar'da Ligorotti ile tek tek müsabakaya çıktı ve kolay kazandı. Havre de Grace Handicap'ı kazanırken Laurel Stakes'te ikinci oldu. Daha sonra dönemin en iyilerinden biri olan War Admiral ile teke tek müsabakaya çıkıp geçmeyi başardı.