Tarihteki Kana Kan Yarışlar (VİDEO HABER)


İngilizce'de ''Match Race'' olarak lanse edilen bizim ise derbi olarak niteleyebileceğimiz tarihteki kana kan, dişe diş, teke tek yarışlarla sizlerleyiz.

TARİHTEKİ  KANA KAN, DİŞE DİŞ, TEKE TEK YARIŞLAR

Dönemin gözde atlarının bir araya gelip kozlarını paylaştıkları nefes kesen mücadeleler hipodromlarda on binlerce kişi tarafından takip edilirken ekranları başında milyonların gözü üzerlerinde. 


Yarış atları Amerika kıtasına ayak bastığından beri yapılan ve bir kişinin sahip olduğu bir atın bir başkasına ait bir safkanla teke tek mücadelesine dayanan derbi yarışları 1800lerde yerini normal koşulara bırakmış olsa da halen yerel seviyede devam ettirilmektedir. 1975 yılına dek şampiyon atlar arasında da gerçekleştirilen bu rekabete dayalı müsabakalar, trajik bir olayın ardından tamamen yerel seviyeye çekilmiştir. 

İçeriğimizi okuduktan sonra yorum bölümünden ülkemizde geçmişte ya da günümüzde koşan hangi iki safkanı böyle bir mücadele içerisinde görmek istediğinizi yazabilirsiniz.

MAN O WAR VS. SIR BARTON (12 Ekim 1920)

Yüz yılın atı Man o'War'ın adeta galop yaparak 7 boy farkla kazandığı koşu için otoriteler, 1919 yılından (Triple Crown) Kentucky Derby, Preakness Stakes ve Belmont Stakes'i ilk kazanan at olan Sir Barton'ın tam gücüyle koşamadığını söylüyorlar. Bu yüzden koşunun önemi biraz zayıflıyor. 


SEABISCUIT VS. WAR ADMIRAL (1 Kasım 1938)

Man O'War'ın büyük oğlu ve 1937 yılın atı olan Triple Crown galibi War Admiral ve 1938 yılın atı yolunda emin adımlarla ilermekle beraber en çok kazanan yarış atı olmaya aday Seabiscuit, Pimlico Hipodromu'nda binlerce yarış severin ilgisi altında kozlarını paylaşıyorlar.

SWAPS VS NASHUA (31 Ağustos 1955)

Kentuck Derby'yi kazanan Swaps ve Triple Crown'ın diğer ayakları olan Preakness Stakes ve Belmont Stakes'te birincilik ipini göğüsleyen Nashua Wahington Park'ta bütün yeteneklerini sergilemek için piste çıkıyor. Koşuyu binlerce yarış sever hipodromda izlerken, CBS TV tarafından da canlı yayınlanıyor. Nashua yarışı çok kolay kazanmasına rağmen jokeyi Eddie Arcaro, daha sonra yaptığı açıklamada rakibi için ''Swaps'in ayağındaki ufak sorun olmasaydı, o gün Nashua'yı geçebileceğini düşünüyorum'' demiştir.
FOOLİSH PLEASURE VS RUFFİAN (6 Temmuz 1975)

Tarihin en trajedik ve son şampiyonlar çarpışması Kentucky Derby galibi Foolish Pleasure ile namağlup dişi Ruffian arasında gerçekleşti. Start verildikten sonra ayağı kırılan Ruffian uyutuldu ve Belmont Park'ta yakıldı. O gün bugündür de bir daha hiçbir şekilde iki şampiyon at ''Match Race'' adı altında bir araya gelerek güçlerini sergilemediler. Tarihçi ve gazeteci John Hervey, 1938 yılında kaleme aldığı makalesinde tarihin en önemli derbisinin Seabiscuit ve War Admiral arasındaki mücadele olduğunu belirtmiştir. 

Yorum Gönderme

0 Yorumlar