Bugün tüm zamanların en iyi aygırı olarak görülen Northern Dancer'ın babası Nearctic ile annesi Natalma hakkında kısa bilgileri sizlerle paylaşacağım.
NEARCTIC (11 şubat 1954 - 27 temmuz 1973)

Kanadalı bir yetiştirici olan E.P.TAYLOR iyi bir kan hattı arıyordu; bu sebeble 1952 senesinde New Market satışlarında HYPERION kızı LADY ANGELA yı NEARCTIC in abisine gebe iken satın aldı. Yıllar 1954 yılının şubat ayının 11. gününü gösterdiğinde NEARCTIC dünyaya gözlerini açtı; muntazam bir eşgale sahip safkanın güçlü bir görüntüsü vardı. Yarış hayatında 47 defa start alıp 21 birincilik yaptığında kendini ispat etmiş ve ekürisini dünyanın zirvesine taşıyacağını göstermişti. 1958 senesinde Yılın Atı ve şampiyon erkek ünvanlarını aldı. Aygır olarak hara hayatında 345 yavru verdi ve bunların 250 tanesi koşu kazanarak tüm ilgiyi üzerine çekmeyi başardı. Başlıca yavruları NOTHERN DANCER, NONOALCO, ICECAPAPE, NOTHERN QUEEN, ICE WATER, COOL RECEPTION olarak gösterilebilir ancak devam etmek istersek liste uzayıp gider.

Bizi asıl ilgilendiren ise kimine göre rastlantı ya da kader kimine göre de mucize sayılabilecek; hesapların haricinde tecelli ederek dünyaya gelen ve tüm dünyadaki atçılık camiası için değerli olan bir oğlu yani NOTHERN DANCER. Hikayemizin bu bölümü gerçekten beni çok etkilemiştir. O yüzden hiçbir safkanın soyağacı hafife alınamaz özellikle yetiştiriciler bunu çok iyi analiz etmek zorundadır.

NATALMA (26 Mart 1957 - 29 Ocak 1985)


Geldik tüm zamanların en iyi kısrağı olmakla beraber tamamen kutsal ve özgür bir ruha sahip olan NATALMA yani Nothern Dancer'in muhteşem annesine. Takvimler 26 Mart 1957 tarihini gösterdiğin NATİVE DANCER kızı dünyaya geldi ve kısrak babası da çok değerli bir kan hattına sahip olan müthiş aygır MAHMOUD eşleşmesiydi. NATALMA kısa yarış hayatında 7 defa piste çıkıp 3 koşu kazanmış başarılı bir dişiydi. (Son olarak Saratoga pistinde jokeyinin kamçılarına itiraz etmiş ve diskafiliye edilmiştir.) 1960 senesinde dizindeki hafif dönme dolayısıyla sakatlık geçirmiş ve E.P.TAYLOR ameliyat ettirip koşmayı düşünmüştür. 28 Haziran 1960 günü ise yeni aygırı NEARCTIC'le son kısrak olarak eşleştirerek, tutması halinde tedavisini yaptırıp koşmayı planlarken kısrak 27 mayıs 1961 senesinde tüm zamanların en iyi aygırı olacak NOTHER DANCER'ı dünyaya getirmiştir. 29 Ocak 1985 tarihinde kaybettiğimiz NATALMA o güne kadar NOTHERN DANCER, NATIVE DANCER, ARCTIC DANCER, REGAL DANCER, NATIVEERA, SPRING ADIEU, RAISE THE STANDART, BORNA LADY gibi şampiyonların annesi olarak adını tarihe yazdırarak tüm zamanların en iyi kısrağı olmuştur.

Yazar: TURN TO