Yüzyılın Atı Man O'War'ın İlk Erkek Tayı: War Admiral

Yüzyılın atı olarak nitelendirilen Man O'War'ın sahibi Samuel D. Riddle, safkanı kendi harasında tutup özel aşım için kullanmakla belki de yetiştiricilik camiasına büyük bir kötülük yaptı. Sadece Riddle ve Walter Jefford'un seçtiği dişilerle eşleştirildiği için dönemin en iyi dişileri ile bir araya gelememesi gerçekten de çok büyük bir kayıp.
Brushup isimli dişi safkan toplam altı kez Man O'War ile eşleştirildi ve ilk beş tayı dişiydi. Bu ilk beş dişiyi yarış pistlerinden birbirinden ayırmak oldukça zordu. Fakat altıncı tayı yüzyılın en iyi 25 atından biri olacak olan War Admiral'dı. 20. yüzyılda sadece üç büyük safkanın babası büyük at olarak nitelendirilenler arasındaydı. Bunlardan biri Man O'War'ın oğlu War Admiral, diğeri Bold Ruler'ın oğlu Secretariat ve sonuncusu da Tom Fool'un oğlu Buckpasser'dı.

War Admiral'ın Kariyeri Başlıyor

War Admiral, babası gibi Lexington'daki Riddle Faraway harasında yetiştirildi. George Conway antrenörlüğünde 25 Nisan 1936 yılında pistlere adım atan safkan Maryland'deki Havre de Grace Hipodromu'nda iştirak ettiği ilk koşusunu kazandı. Ardından Belmont Park'ta katıldığı iki yarışı da kazanan War Admiral, sonrasında dört açık koşuya katıldı ve bir defa birinci, iki kez ikinci ve bir kere de üçüncü oldu.

Bir Şampiyon Yükseliyor

Üç yaşlılığında mükemmel bir performans ortaya koyan War Admiral katıldığı sekiz koşuyu da kazandı. Daha önce Man O'War'la bile Kentucky Derbi'ye katılmayan ve geleneği sürdüren Riddle, War Admiral'ı burada koşmaya karar verdi. 70.000 seyirci önünde beyaz bayrak ayna deyimiyle kendinden emin fulelerle fotoya uzanan War Admiral, çok radikal bir kararla geleneği bozan ilgililerini yanıltmadı.Ardından Preakness Stakes'te de birinciliğe uzanan War Admiral için artık hedef Belmont Stakes ve dolayısıyla Triple Crown'dı. 5 Haziran günü tüm gözler War Admiral'ın üzerindeydi. Piste çıktı, liderliği aldı, viraj dönüldüğünde farkı açmaya başladı ve foto finiş çizgisini geçtiğinde 2.28.60lık derecesi ile babası Man O'War'a ait olan 2.28.80lik Belmont Stakes derece rekorunu egale etmişti. Bu aynı zamanda 1927 yılında Handy Mandy tarafından kırılan dünya rekoruna da eşitti.


War Admiral Yılın Atı Seçiliyor

Sir Barton, Gallant Fox ve Omaha'dan sonra dördüncü Triple Crown galibi olan War Admiral artık tarihin unutulmazları arasında yerini almıştı. Belmont Stakes'te start çıkışında aksilik yaşayan şampiyon beş ay geri çekildi. Daha sonra Laurel Park Hipodromu'nda bir gece yarışına katılan War Admiral bir kez daha potoyu önde geçen isim oluyordu. Akabinde Washington Handikap'ı da birincilikle bitiren safkan, açılış gecesinde Pimlico Özel Koşusu'nu da kazandı. (Buradaki ''özel'' tanımı kazanan atın bütün ikramiyeyi alacağı anlamını taşımaktadır.) Nihayetinde Seabiscuit'i kıl payı geçerek yılın atı seçildi. (1937)

1938 yılında, War Admiral, aktıldığı dokuz yarışın sekizinden birincilikle ayrıldı.O yıl ki başarıları arasında Widener Handicap, Queens County Handicap, Wilson Stakes, Saratoga Handicap, Whitney Stakes, Saratoga Cup and Jockey Club Gold Cup ve Pimlico Özel Koşusu vardı.

Tarihin unutulmaz atları arasında yer alan War Admiral ve bir diğer şampiyon Seabiscuit arasında gerçekleştirilen teke tek müsabaka ise tüm zamanların en büyük ''Match Race''i olarak nitelendiriliyor. (Match Race: İki safkanın teke tek piste çıkarak kozlarını paylaştığı geleneksel yarış türü) Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak bu koşu hakkında da bilgi sahibi olabilir ve görüntülerini izleyebilirsiniz ancak onun öncesinde rakibi Seabiscuit'i tanımak isteyenler için de bir içerik hazırladık. Onun da bağlantısı aşağıda yer alıyor.