ELAZIĞ YARIŞ HAYATI RİSKLİ ATLAR 

COM LIDER (SON 4 KOŞUSU): En az üç kez tabela içerisinde yer bulmalı veya iki kere ikincilik yapması lazım.

CRAZY BOY (SON 5 KOŞUSU): En az bir kere daha tabelaya adını yazdırması gerekiyor.

İSTANBUL YARIŞ HAYATI RİSKLİ ATLAR 

BADEŞAN (SON 5 KOŞUSU): En az iki kere daha tabelaya girmeli. 

Doğumundan sahaya ilk geldiği güne, idmanlarına başlamasından ilk startına dek geçen süre zarfında bir yarış atı üzerinde büyük emek vardır. Seyisinden kahyasına, antrenöründen at sahibine kadar herkes sarf ettiği emeğin karşılığını sahada görmek ister. Yarış hayatı riskli atlar listesine girmemesi için elinden geleni yapar. 

At gelişiminin her aşaması ayrı bir heyecan olduğu gibi mücadele ettiği her yarışın verdiği zevk de birbirinden farklıdır. Kimi atlar çok başarılı olurken, bazıları kötü bir kariyer geçirir, birçoğu da orta sınıf olarak yarış kariyerine devam eder.

Her sezon yeni taylar başka başka umut ve beklentilerle sahaya gelmekte ve koşularda boy göstermektedir. Elbette bir Arap atının 9-10 yaşına, İngiliz atının ise 8 yaşına dek mücadele gücü gösterebildiğini düşünecek olursak, gerek ahır tahsisi, gerek koşu kayıtlarında bir yoğunluk yaşandığı sonucuna varırız. İşte tam bu noktada Türkiye Jokey Kulübü'nün yayınladığı At Yarışları Yönetmeliği devreye girmektedir. Kurum bu alanda çeşitli kısıtlamalar koyarak önlemler alma yoluna gitmiştir ve yarış hayatı riskli atlar tabiri yarışçılık sözlüğündeki yerini almıştır.

Nasıl Belirlenir?


Yukarıda da belirttiğimiz gibi TJK, At Yarışları Yönetmeliği'nin belirlediği çerçeve içerisinde tüm safkanlar koşulara iştirak edebilirler. Peki bu yönetmeliğin kapsamı nedir? Yarış hayatı riskli atlar hangi kurallar kapsamında ve nasıl belirlenir?


Aslında bu husus basit bir mantık üzerine kuruludur; bir safkan katıldığı son yirmi koşuda bitiriş çizgisini önde geçip kazanamaması durumunda en az dört kere tabela içerisinde kendisine yer bulmalı veya iki kez ikinci olmalı. Ancak belirli atlar bu kuralın dışında tutulur ve özel hükümlerle belirlenmiştir. Belirli sayıda Grup 1, Grup 2, Grup tipi yarışlarda başarı sağlayan atların bilgilerine bakacak olursanız, zaten daima son 20 yarış alanındaki sayının yirmi olduğunu görebilirsiniz.


Bir safkanın yarış hayatı riskli atlar alanına girip durumunun kritik olup olmadığını anlamak için totosu iyi incelenmeli ve koşu hakkı sayısı da azalmış durumda olmalı.

Bir at katıldığı son yirmi koşuda tabelaya hiç giremezse, kariyeri son bulur; ahır tahsisi TJK tarafından iptal edilir ve koşulara katılamaz. Fakat mahalli yarışlara iştirak etmesinin önünde bir engel yoktur.

Sitemizde her gün düzenli olarak yarış hayatı riskli atlar içeriğine erişebilir ve safkanların son durumları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu bilgiler ise, '' Hangi atın kaç yarış hakkı var? Kim kaçıncı olursa, koşu hakkı sayısı artar? Atların elde etmeleri gereken dereceler nelerdir?'' şeklindedir.

Değerli dostlar, yarış hayatı riskli atlar içeriğimizi ziyaret ettikten sonra sesimizi daha geniş bir kitleye duyurmamız ve daha büyük bir aile olmamız için desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen bizleri yakın çevrenizde at, atçılık ve at yarışları ile ilgilenen dostlarınıza tavsiye ediniz.
Teşekkür ediyoruz.YARIŞANAT AİLESİ