TJK Son 20 Yarış Kuralı Nedir? 


TJK son 20 yarış kuralı çerçevesinde koşu hayatı risk altında bulunan atlar hakkında sizlere birçok bilgi sunuyoruz. İyi çalışmalar.


TJK SON 20 YARIŞ KURALI?

TJK son 20 yarış kuralı dikkate alındığında bir safkan iştirak ettiği son yirmi koşuda en az dört kez tabela içerisine girmeli veya iki kez ikincilik elde etmeli. Bu şartı sağlamayan atların ahır tahsisi iptal edildiği gibi hiçbir hipodromda koşulara kayıt yaptıramazlar. Ancak bazı özel hükümlere tabi safkanlar da bulunmaktadır. Yarış yaşamı boyunca bir kez G1, iki kez G2, dört kez Grup 3 veya bir kez G2 ve İki kez G3 kazanan safkanlara bu hükümler uygulanmamaktadır. Kısa Vade 10 veya Açık 3 koşusu kazanan atlar Grup 3 koşusu, Kısa Vade 11 veya Açık 2 koşusu kazanan atlar Grup 2 koşusu kazanmış gibi işlem görmektedirler.

TJK son 20 yarış kuralı gereğince koşu hayatı risk altında olan atlar sitemizde günlük olarak siz yarış severleri zahmetten kurtarmak adına paylaşılmaktadır. Her gün sitemizi ziyaret ederek o günkü programlarda hangi safkanların sınırda olduğunu ve elde etmesi gereken derecenin ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Vermiş olduğumuz TJK son 20 yarış kuralı hakkındaki bilgiler değerlendirilirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da bulunmakta. Örneğin; bir safkanın yaşının ilerlemiş olması yarış hayatının devam edip etmemesinin ilgilileri açısından arz ettiği önemi anlamamıza yardımcı olabilir ya da atın o güne değin koştuğu yarışlarda elde ettiği derecelere bakılarak ilerisi için ümit vaat edip etmediği konusunda bir fikre varılabilir. Bir at düşünün ki hiç tabelası yok o safkanın yarış hayatının ilerisinde çok iyi işler yapabileceğini söylemek ya da en azından mutlaka kazanması gereken son koşu hakkında birincilik elde edebileceğini düşünmek biraz imkansız gibi. Ancak bir safkan düşünün ki geçmişte Kısa Vade yarışlarda iyi sonuçlar almış, handikap ve şartlı koşularda birincilik elde etmiş ve yaşı da 3-6 aralığında, bu atın yarış hayatının devamını sağlamak ilgilileri için önemlidir. Çünkü belirli sıkıntılar yaşamış ve bir dönem derece elde edememiş olmasına rağmen düzeldiğinde aynı işleri tekrar yapabilecektir. 

Kısaca özetlemek gerekirse; bir safkanın son yarışı ve illa şu dereceyi yapması gerekiyor dendiğinde bile o atın yaşına ve potansiyeline muhakkak bakılmalıdır. TJK son 20 yarış kuralı hakkında geniş bilgi sahibi olmanın avantajları saymakla bitmez.