At yarışı galopları artık burada! Programda kayıtlı olan her atın yaptığı günlük çalışmalar ve idman görüntülerinin videolarına artık sitemizden ulaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken aşağıdaki bağlantıya tıklamak. 

Safkanlar koşuyor... Bazıları her hafta, bazıları on beş günde bir, bazıları ayda bir, bazıları haftada iki kez. Peki, bu atlar yarışlara nasıl hazırlanıyor? Hiç buna kafa yordunuz mu? Elbette düzenli idman yaparak. Ancak hepsi düzenli idman yapmıyor. Bunun da çeşitli sebepleri var. 


Atlar ne sıklıkta galop yapar? 

Normal galop süresi diye bir şey yoktur. Bazı atlar gün aşırı sahaya iner. Ancak safkanların çoğu iki günde bir idman yapar. Galop olayında inisiyatif antrenördedir. Atın çalışma programını o hazırlar. Yani at yarışı galoplarından söz açılınca aklınıza gelmesi gereken kişi antrenördür. 

Yarışlara iştirak edecek olan atlar çeşitli mesafelerde çalışma yaparlar. 400 metreden başlar, 1400 metreye kadar gider. 400, 600, 800, 1000, 1200,1400 ve bazen de 1600 metrelik çalışmaları görmeniz mümkün olabilir. 

400 ila 600 metre arası çalışmalar sprint olarak adlandırılır. Kısa çalışma da denilir. Eğer jokey çok az teşvik yapmışsa galop rahat tamamlanmıştır. Hiç teşvik yoksa çok rahat, eğer fazla itip kalkmışsa buna da çalışarak denilir. İşte galoplar bu şekilde derecelendirilir. 

Eğer at uzun zamandır koşmuyorsa ya da yakın zamanda koşmuşsa dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bütün bunları bir başka içeriğimizde anlatacağız. Dilerseniz şimdi galoplarla ilgili başka bilgilere bakalım.

At yarışı galoplarında derece nasıl belirlenir?

Atların galoplarında çıkardıkları dereceler belirli kişiler tarafından tutulur. Bu kişilere saatçi denilir. Bazen bir medya kuruluşu için çalışırken bazen bireysel hesaplamalarında kullanmak için sabahın erken saatlerinde tribünlerdeki yerlerini alırlar. Saatlerini çıkarıp zamanı tutmaya başlarlar. İyi dereceler çıkaran atları not alırlar. Ancak bir kurum ya da kuruluş adına çalışıyorlarsa her atın derecesini not alırlar. Bunu çalıştıkları şirkete iletirler. Onlar da sattıkları gazete veya bültenlerde bu rakamları okuyucularıyla paylaşırlar. 

Kenter galop nedir?

Kenter, bir at yarışı galopları şeklidir. Safkan pisti yavaş yavaş dolanır. Âdeta yürür. Bu şekilde çalışma yapmasının iki sebebi vardır: Birincisi, sakattır. İkincisi de yakın zamanda koşmuştur. Kenter galop için derece tutulmaz. 

At yarışı galopları için en doğru adres yarışan attır. Bizi her gün ziyaret ederek galoplara bakabilir ve aynı zamanda ücretsiz tahminlerimizden faydalanabilirsiniz. 

Şansınız bol olsun.