Header Ads Widget

16 Mart Bursa Koşu İstatistikleri

1. Koşu:15:30 Handikap 15 /H2 , 4 ve Yukarı İngilizler, 1900 Kum

Sürpriz bitme ihtimali yüksektir.

2. Koşu:16:00 ŞARTLI 5/DHÖW , 4 Yaşlı Araplar, 58 kg, 1300 Kum

Genellikle handikap puanı yüksek atlar kazanır.

3. Koşu:16:30 Maiden/DHÖW , 4 Yaşlı Araplar, 58 kg, 1900 Kum

Puanlamaya göre ilk üç at eşit şanstadır.

4. Koşu:17:00 KV-7 , 4 ve Yukarı İngilizler, 58 kg, 59 kg, 1200 Kum
Favorinin şansı azdır, genellikle plase isimlerin kazandığı görülür.

5. Koşu:17:30 Handikap 15 /H2 , 3 Yaşlı İngilizler, 1800 Kum

Favori veya plase atlardan biri kazanır.

6. Koşu:18:00 Handikap 15/DHÖ /H2 , 4 ve Yukarı Araplar, 1300 Kum

Favori yada plase biter.

Bugün bir farklılık yaparak hem yarışseverlerimize hem de yetiştiricilerimize hitaben, üzerime vazife gördüğüm bir makalemi sizlerle paylaşmak istedim.

Bunca Aygır var neden Pressing diyen dostlar olabilir, tabi ki ülkemizde aygırlık kariyeri çok daha kuvvetli olan çok kıymetli aygırlarımız bulunuyor. Ancak bugün yazımda da detaylarına değineceğim üzere Pressing benim için çok özel ve önemli bir safkan.

Aynı zamanda aygır olarak da Türkiye'deki hiçbir aygırdan eksiği olmadığını ve bununla birlikte bugüne kadar aygırlık kariyerinin de çok daha iyi yönetiliyor olması gerektiğini düşündüğüm için, özellikle de yaşı halen müsait iken yetiştiriciliğimiz adına naçizane küçük bir fayda sağlayabilir miyim düşüncesiyle bu yazıyı kaleme almaya karar verdim.

PRESSING ve YARIŞ KARİYERİ


Pressing Paolo Crespi tarafından yetiştirilmiş olan İtalya, İngiltere, Almaya, Amerika ve Türkiye
olmak üzere farklı ülkelerde ve farklı kıtalarda önemli koşularda başarılı olmuş güzide bir şampiyon, güzide bir safkan İngiliz atıdır.

Aslına bakarsak ülkemizdeki yarışseverlerin de Enternasyonel koşularımız vesilesi ile yakından
tanıdığı bir isimdir.

24 Mart 2003 doğumlu olan Pressing bugüne kadar 43 koşuda boy göstermiş, 13 Birincilik, 13 İkincilik ve 8 kez tabelada yer aldığı bir çok koşusu ile bugünkü kurlarla 10 Milyon TL üzerinde kazanca imza atmış önemli bir şampiyondur.

- Premio Roma 2000 Çim (Grup 1)
- Premio Ribot 1600 Çim (Grup 1)
- G.D. Preis Bayerisches Zuchtrennen 2000 Çim (Grup 1)
- Enternasyonel Topkapı Koşusu 1600 Çim (Grup 2 ve 3 Kez 5,6,7 yaşındayken)
- Premio Carlo Vidattini 1600 Çim (Grup 1 ve 2 Kez 6 ve 7 yaşındayken)
-Premio Ambrosiano 2000 Çim (Grup 3)
- Premio Federico Tesio 2200 Çim (Grup 3)

Gibi üst düzey birincilikler başarılarından sadece bazılarıdır. Yine Enternasyonel Boğaziçi Koşusu (2400 Çim) ikinciliği ve farklı önemli koşularda başarıları bulunmaktadır.

Pressing'in yarış kariyerini incelediğimizde çim pistte mesafe tanımaksızın başarıları olduğuna şahit olsak da kişisel kanaatim Pressing'in son derece iyi bir miler (1600 m) olduğu yönündedir.

Ülkemize ilk kez 2007 yılında Grup 2 -Boğaziçi Enternasyonel (2400 Çim) koşusu için misafir olarak gelen Pressing, bu koşuda ters gözüken mesafeye rağmen 2. Olmuş ve yine koşunun favorilerinden BUSSON isimli Almanya'dan gelen safkana 2 Boy farkla geçilmiştir.

2008 Yılında ise mesafe olarak kendisi için ideal olan Grup 2 Topkapı Enternasyonel koşusunu tercihlemiş ve şampiyon aygırlarımızdan Kurtiniadis'in dördüncü, Sabırlı'nın ise 9. olduğu koşuda o dönemin 1600 Çim Pist rekorunu 1.33.65 ile kırarak etkileyici bir birinciliğe imza atmıştır.

Akabinde 2 Kez daha Topkapı koşusunu kazanarak tam bir miler (1600 m) olduğunu ve ülkemiz iklimine ne kadar uyumlu olduğunu göstermiştir.


PRESSING PEDIGRISI


Pressing bir Soviet Star oğlu olup, babası İngiltere ve Fransa'da 5 kez Grup 1 Koşu kazanma başarısı göstermiş önemli bir isimdir.

Soviet Star ise Nureyev gibi yine önemli bir aygır hattı temsilcisinin oğludur. Nureyev 3 Start alıp 2 kez kazanmış olsa da döneminde Şampiyon 3 Yaşlı Tay, 1987'de Fransa'da lider aygır, 1997'de İrlanda'da Lider Kısrak Babası aygır, seçilmiş çok önemli bir isimdir. Nureyev'in babası ise Northern Dancer olup tarihin en önemli aygırlarından biridir.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus ise Nureyev'in annesi Special isimli kısraktır.

Special isimli kısrak aynı zamanda çok önemli bir aygır olan SADDLER's WELLS'in annesi Fairy Bridge'i vermiş olup çok önemli bir kısrak hattının baş temsilcilerindendir.

PRESSING'in baba hattı zaten çok bilindik ve çok kuvvetli olduğundan bu noktada anne hattına geçmekte fayda görüyorum.

Pressing'in kısrak hattı 21-a familyasından geliyor olup, 1. annesi RAFIF, 2. annesi REVES CELESTES, 3. annesi TOBIRA CELESTE ve 4. annesi ise HEAVENLY BODY isimli kısraklardır.

Pressing'in annesi RAFIF'in en önemli referansı PRESSING olup bunu kendisi için yeterli görüyorum.

RAFIF ise bir Riverman temsilcisi ve babadan grup koşular kazanan kardeşleri de bulunmakta olup,

Riverman ise babası Never Bend vesilesi ile NASRULLAH gibi önemli bir aygırın kan hattını taşımaktadır.

RAFIF'in kısrak babası LYPHARD benim gibi aygırdan önce kısrakların önemine varmış bir kişi için çok çok önemli bir isimdir. LYPHARD yakın tarihteki çok önemli kısrak babalarından biri olup, Amerika, İngiltere, Fransa gibi ülkelerde şampiyon aygır ödülleri almıştır. 

Aynı zamanda önemli şampiyon isimlerden Dancing Brave, Manila, Jolypha ve Rainbows For Life gibi isimlerin de babasıdır.

RAFIF'ten sonra özellikle 3. annesi TOBIRA CELESTE'ye ufak bir parantez açmamızın önemli bir detay olduğunu vurgulamak isterim. Tobira Celeste yarış kariyerinde 2 koşu kazanmış Grup 3 tabelası olan bir kısraktır.

Tabi ki Tobira Celeste için en önemli detay bu koşuları değil, Tobira Celeste Grup koşu kazanmış ve Grup 1 ikincilikleri olan Celestrial Storm'u ve daha da önemlisi THAWAKIB isimli kısrağı vermiş, THAWAKIB ise yakın dönemin önemli şampiyonlarından SAKHEE'yi pistlere kazandırmıştır.

Tobira Celeste'nin annesi Havenly Body ise 6 Koşusunda 3 brincilik 3 tabela yapmış, Kentucky Oaks kazanmış Hidden Talent gibi önemli safkan ile de tam kardeştir.

Özetle PRESSING'in aygır hatının yanı sıra çok güçlü bir kısrak hattına sahip olduğunu tekraren belirtmek yerinde olacaktır.

PRESSING DOZAJ PROFİLİ


Dozaj teorisi yarış atı pedigrisi için önemli indikatörlerden birisi olarak kabul edilmektedir.

Pressing'in Dozaj Puanına baktığımızda 40 Puan aldığını görmekteyiz ki bunu iyi bir puan olarak değerlendirmeye alabiliriz.

Bu puan Chef De Race kabul edilen (yarışın şefleri) ve pedigrisindeki ilk 4 kuşaktan yakınlık derecesine göre elde edilen bir puandır.

40 Puanın detayını incelediğimizde 24'ü Classic tabir edilen yani 2000-2400 mesafelerdeki şeflerden gelmektedir 6 Puanın Intermediate (1400-1800), 7 puanın ise Brillant yani 1200 m altı ve 3 Puanın ise Proffesional yani 3400 m üzeri şeflerden geldiğini görmekteyiz.

Bu noktada Pressing'in atalarından yola çıkarak Classic profilin (2000-2400) baskın olduğu görülmekle birlikte özellikle hız faktörlerinin de toplamda 13 puanla dengelediği dozaj profili vesilesiyle uzun mesafelerin yanında çok iyi bir miler (1600) olması sonucu da ortaya çıkmaktadır.

Not : Pressing'in pedigrisinde GSV - Genetic Strength Value yani Genetik Güç Değeri konusuna ise kıyaslamalı olarak Aygırlık kariyeri bölümünde değiniyor olacağım.PRESSING - AYGIRLIK KARİYERİ


Pressing'in çok iyi yarış kariyerine karşılık aygırlık kariyerinde gerekli rağbeti görmemiş ve hak ettiği kısrak profillerine ulaşamamış olduğu benim şahsi kanaatimdir.

Geçtiğimiz haftalarda kişisel araştırmalarım için ziyarette bulunduğum SİMTAY PANSİYON HARA sahipleri;

Sn.Ergül Oruç hanımefendi ve Sn.Sadık Oruç beyefendi ile detaylı sohbet etme imkanı buldum. 

Bu vesile ile de PRESSING'i ziyaret ettim ve kendisini doyasıya sevdim. Öncelikle bu güzel günü yaşamama fırsat verdikleri, misafirperverlikleri için de çok ama çok şükranlarımı sunuyorum.

Pressing'in bence bugüne kadar geçirdiği, biraz da şanssız aygırlık kariyeri sonrası at sevgisi ile 7/24 harada yaşayan bu ailenin çiftliğinde bakılıyor olmasını kalan ömrü ve kariyeri için çok büyük bir şans olarak gördüğümü de ifade etmeliyim.

PRESSING'in tüm yavrularını incelediğinizde aslında ilk yılında bir kaç tane iyi sayılabilecek Kısrak fırsatı dışında kendisine çok da fırsat sunmadığımız açık bir gerçek.

Pressing ilk aygırlık yılında ismi önemli olan bir aygırdı ve Canay (Storm Cat hattı) isimli yurtdışı orjinli kısrak ile eşleşmesinden MATMAZEL ÇİKOLATA'yı verdi. Carprice Classic (Native Dancer-Mr.Prospector hatlarından)

isimli kısraktan TUGRA'yı, GOLDEN ROCK (Nijinsky-Riverman hattı) isimli kısraktan ise Golden Foot gibi başarılı isimleri verdi.

Keza bir Common Grounds kızı olan Missy Elliot isimli kısrağın en iyi yavrusu da Pressing'den olma AKON'dur.

Dikkatimi çeken bir diğer husus ise Pressing'in en çok kazanan taylarını dikkatle incelediğinizde bu tayların en iyi yavrularını da Pressing'den vermiş olduğunu görürüz ki bu tam da benim anlatmak istediğim detayları teyit eder niteliktedir diye düşünüyorum.

GSV DEĞERLERİ - ÖNEMLİ AYGIRLAR İLE KIYASLAMA (GENETİK GÜÇ DEĞERİ)

Pressing'in pedigrisi bölümünde not ettiğim konuyu bu bölümde biraz açmayı uygun görüyorum.

Genetik Strength Value, safkanların pedigirisinin ne kadar güçlü olduğunu gösteren ve pedigriyi bir bütün olarak rakamsal değerlere dönüştürmeye yönelik olarak George William Smith'in geliştirdiği bir sistemdir.

ÖNEMLİ AYGIRLARIN GSV DEĞERLERİ

GALILEO 75,07VICTORY GALLOP 74,77TAPIT 69,29BOSPORUS 66,27LION HEART 67,23KANEKO 66,05WIN RIVER WIN 65,71PRESSING 77,05Özetle değinmek istediğim tüm konular aslında kağıt üstünde PRESSING'in çok önemli bir safkan İngiliz atı ve potansiyeli yüksek bir aygır profilinde olduğunu zaten gösteriyor.

Dozaj değerleri ve pedigrisi doğru eşleşmelerle hem kısa, hem orta hem de uzun koşulara özellikle çim pistler için çok uyumlu taylar vermeye son derece müsaittir.

PRESSING henüz 16 yaşında ve özellikle Aygır olarak yetiştiriciliğimize yeterli bir periyod daha hizmet edebilme imkanına sahip durumdadır. Fiziki durumu ve konformasyonu, güncel sağlık durumu gayet yerindedir.

Şu an 3 yaşına girmiş olan sadece 18 tayı var, World Fast ve Şpildat başta olmak üzere Eastenders, Koçulaş, Balaca gibi çoğu koşmuş kazanmış isimlerdir.

Kendisine sunulan şartlar dahilinde en iyisini çıkarmış olan Pressing'e hak ettiği kalite ve kan hattına sahip kısrakları sunarak bu güçlü kan hattından önemli safkan ve önemli kısraklar yetiştirebilmemiz yetiştiriciliğimiz adına en büyük temennimdir. 

Ben belki de haddimi aşarak bu işe hobi olarak gönül vermiş, bunu kendime vazife edinmiş bir yarışsever olarak bu konuda elimden gelen her türlü desteği vermeye çalışacağımı belirtmek isterim.

Umuyorum ve diliyorum ki PRESSING hak ettiği aygırlık konumunu ona verecek uyumlu ve kaliteli kısraklarla en kısa sürede eşleşir. Yine dileğim odur ki Pressing'e hak ettiği konumu benim biricik kızım bir kaç yıl sonra verecektir.

Bir kusurumuz olduysa affola dostlar :)
Sevgi ve Selamlarımla
salimkafa


Önemli Not : Herhangi bir ticari amacı ve reklam geliri olmayan bu yazı tamamen yetiştiriciliğimiz için faydası olması ümidi ile can-ı yürekten hazırlanmıştır. 

Bu vesile ile PRESSING ile son dönemde oğlu gibi ilgilenen Ergül Oruç hanımefendiye bir teşekkür niteleğindedir..

Yorum Gönderme

0 Yorumlar