Günlük gazete, yazar ve Tjk tahmin horse tahmizlerimize aşağıdaki bağlantıya tıklayıp ulaşabilirsiniz.
Tjk tahmin horsede Öncelikle yarışçılık camiasında yaşanan istenmeyen olaylar nedeniyle twitterda rüzgarlı bir haftayı geride bıraktık.

Ancak tevziler gösterdi ki yaşananlar ne olursa olsun bu camia yarışları çok seviyor ve kendi duygularının dahi önüne koyabiliyor.

Varsın olsun dostlar, kimseyi eleştirmeye, ayrımcılık yapmaya gerek yok. Birliktelik, paylaşımcılık içinde nice güzel günler hepimizin olsun.

Keyif alacağımız nice yarışlar ve şans dolu nice yıllar hepimizin olsun. Umarız ki herşey daha adil, daha yarışsever odaklı olsun. Nihayetinde her sektörde olduğu gibi müşteri her zaman haklıdır, tepkilere de kulak verilmelidir.

Bugün Kara Kamçı ve salimkafa olarak kısa ara sonrası sizlere sonunun iyi olmasını umduğumuz bir ortak çalışma sunuyoruz.

Her fikre açık olalım ancak inandıklarımızdan asla vazgeçmeyelim.

Bol şanslar, sevgiler ve selamlar
Kara Kamçı ; salimkafa


YAĞIZAT 

15 ay sonra piste üç defa çıkarak yeteri kondüsyona ulaştığını düşündüğüm safkan son koşusunda ise jokeyin yaptığı hatalarının faturasını koşudan ikinci olarak ayrılıp ödemişti. Bugün stilinde jokeyi Kocakaya'da artı olarak katkı sağlayacaktır. İlk defa uzun mesafeli bir yarışa çıkacak olması belki bir çok kişiyi düşündürebilir ama Anne Gürgöze (Özgünhan) temsilcisi. Ayrıca Gürgöze sadace kısrak olarak sahalarımıza katkı sağlayan bir isim olsa da günümüz de İzmir pistinde start alıp uzun mesafeli çim yarışlarında etkili olabilen Yüksekuçuş, yine pist ayırt etmeden uzun mesafeli koşularda bir çok etkili performansa sahip Azat Kuşu ve kısa süren yarış hayatına GR-1 ÇANAKKALE ZAFERİ galibiyeti ekleyen Fermantay ile tam kardeş. Kalitesi ortada olup, 600'ü 44, 400'ü 27 rahat işi de tatminkar olan Yağızat'ın  öncelikle kuponlara yazılması taraftarıyız.

BATALLA 

Bursa pistinde katıldığı son koşusunda yine şans verdiğim safkan dördüncü olabilmişti. Şampiyon Thunder Bolt'un torununun O yarışına kadar da uzun mesafeye çıkması beklemiştim. Grup için de piste alışkın ve kendisi gibi uzun mesafe de iş yapacak Matbaacı gibi isimde bulunuyor. Mesafe tecrübesine sahip olup Bursa'da 800'ü 53, 400'ü 25 rahat yapan Batalla ilk şanslı gördüğüm üz isimdir. Matbaacı ve yine yarış hayatına başladığı ilk günlerde uzun mesafeye çıkmasını beklediğimiz Agera'nın, maiden dan çıktığı koşu 2000 kum olan Lasha ile anne kan hattından çok yakın akrabalığı bulunuyor. Sürekli sert gruplarda etkili performansa sahip Kayı Ovası, yazarak bu ayağı geçeceğimizi düşünüyoruz.


REAL STORY


Bu koşuda belki daha ön planda çıkacak safkanlar olabilir ancak biz farklı düşünüyoruz.


İlk sentetik startında Halis safkanda bir ışık görmüş olacak ki tercihini Real Story'den yana kullandı. Lakin iyi bir sonuç almasa da biz bazı ufak notlar alırız yarışlardan sonra. Şimdi dönüp notlarımızı açtığımızda o koşuda Darth Vader'ın hem Börü'yü hem de Real Story'yi start çıkışıyla birlikte dışa açılarak ciddi tamponlamasının bu safkanların yarışa iyi başlamasını engellediğini görüyoruz.


Akabinde biraz teşvikle kolay bir şekilde ikinciliğe gelmiş olsa da yarış boyu huysuzluklar yapıp iddası kalmayınca Halis'in son 100 de  enseye basmasıyla 5-6 boy geride koşuyu tamamladığına şahit olduk.


Bir sonraki startında ise (dostumuz Turn-to detayları atlamamış olacak ki o gün cazip banko önerdiğini anımsıyoruz) bu defa kendisi bir miktar çıkışta adaptasyon problemi yaşadı ve akabinde yarışı geriden takip etti. Önü de kalabalık kalan safkan aradığı yolu ancak son 200 de buldu ve çok beğendiğimiz aksiyonlu sprintiyle 100 metre daha olsa kazanırdım mesajını bizlere verdi.


Bu defa mesafe 1500 metre ve yarış içindeki muhtemel aksaklıkları kompanse edebileceği şartların oluştuğu görüşündeyiz.


Kısrak hattı iki koldan Northern Dancer'ın yakın kuşağı olan Real Story'nin Manila Torunu olması sebebiyle mesafe istediği de pedigri incelemelerimizden ortaya çıkıyor. Aynı zamanda baba hattından dedesi Distant Relative'in tam bir miler (1600) olmasını dikkate alarak bu mesafenin kendisi için ideal olacağı kanısındayız.


1500 metre mesafenin ve önceki yarışlarına göre daha az safkanın olmasını dikkate alarak son 100'de rakiplerine hakim olacağını düşünüyor ve günün bankosu olarak öneriyoruz.


KAYNARCA


Son kazandığı yarışta sizlere önerdiğimiz ve rakibe göre koştuğunu özellikle belirttiğimiz Kaynarca 60 Kg ile 2000'i 2.03 içinde koşup bir sonraki yarışta 50 kg ile 2100'ü 2.15 koşmasıyla bu görüşümüzü teyit etmektedir.


Tjk tahmin horse de potansiyelinin yüksek olduğuna inandığımız safkanın özellikle yarışın tempolu geçmesi halinde gerçek gücünü derecelerine de yansıtabileceğine inanıyoruz.


42 gün ara vererek oldukça dinç çıkacağı yarışa 13 Ocak'ta 1000'i 1.00.7 400'ü 24 Rahat ve akabinde kısa işinde 400'ü 22 Rahat olarak çok iyi bulduğumuz çalışmalarla hazır gelen KAYNARCA sıkletine rağmen koşuda favorimiz olacak isimdir.


URASHAN 

Bir takın sıkıntılarından dolayı geçtiğimiz sezonu tam olarak istediği gibi tamamlamayan safkan, son koşusunu ise bugüne denk rakipler yanında kazanarak ayrıldı.Şuan ki form durumu En ciddi rakibi Eskayra'nın bir tık üzerinde olan Urashan 1200'ü 1.13, 1000'i 1.00, 400'ü 23.8 rahat işi ile kendisi açısından rekor sayılacak derece çıkardı, Favorimizdir. Çok sürpriz arayanlar bir koşu görüp, 1200'ü 1.16 işiyle fena görüntü ortaya koymayan seri isim Magic Ramper'i değerlendirebilirler. 


BRAVE WOLF


KANEKO - HAF orjinine baktığımızda tabi ki Kaneko'yu göreceğiz bu gayet normal. Lakin Annesi HAF'ın yarış koşmamış bir kısrak  olmakla birlikte önemli bir kan hattına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Danzig, Sunshine Forever, Roberto, Northern Dancer, Alydar gibi çok önemli isimleri kısrak hattında barındırdığını da not etmekte fayda olacağı kanısındayız.


Bu kısrak, ömrü uzun sürmese de İhtiyar isimli safkanı pistlere vermiştir. İhtiyar belki akıllarda kalmadı ancak maidendan çıktığı ve 1500 sentetikte kazandığı koşuda 125 handikapa ulaşmış Kral Amed, 102 handikapa ulaşmış Maktayman, 118 handikapa ulaşmış Buldum Bak gibi isimleri geride bırakmış, çok erken kaybettiğimiz bir safkandır.


Tjk tahmin horse tahminlerime son yarışını çok beğendiğimiz ve potansiyeline inandığımız Brave Wolf, her ne kadar günün belki de en güvenilir ismi olacak Invıncible Baby isimli safkana denk gelmiş olsa da es geçmeyeceğimiz ve öncelikli değerlendireceğimiz safkan olacaktır.