Merhaba arkadaşlar, bugünden sonra yabancı yarışlarda elimden geldiğince size yardımcı olmaya çalışacağım. Gerçekten bu işe çok zaman ayırıyorum ve birçok siteyi, yazarı takip ediyorum. Tek tek yorumlarını derleyip kendi fikirlerimi de katarak ortaya bir şey koymaya çalışıyorum. Verdiğim fikirler size faydalı olursa ziyadesiyle memnun olacağım. Emeklerimin karşılıksız kalmaması umuduyla hepinize bol şans diliyorum.

1. KOŞU

2 All American Jewell, Tampa Bay'da bu seviye yarışlarda koşmuş ve 9 koşuda 5 kez plaseye girmiş. 4 A Beautiful Day, iyi bir üçüncülük yapmış formunu sürdürüyor. İki kez piste çıkan 7 HALFY, iki koşusunda da çok etkili olamamış ama Todd Pletcher gibi bir ustanın elinde bu yarışa çok iyi hazırlandığını söyleyebilirim. Yakaladığı formunu sahaya da yansıtabilirse bugün birinciliğe güle oynaya uzanır. 12 Dona Camile'nin dış kulvardan çıkacak olması, böyle dar bir pistte büyük dezavantaj oluşturuyor. Ama burada sürpriz olacaksa bu at yapar, diyorum.

2. KOŞU

6 First Navy Admiral ve 4 Just Right Mile, ilk koşularına üç hafta önce bu pistte çıkmışlar. Her ikisi de çok başarılı olmamış olsalar da edindikleri tecrübe ile iddialı olmaya çalışacaklardır. Wesley Ward, bu koşuya iki safkanla iştirak edecek. Bunlardan 5 Breakthrough, Kentucky Derbi galibi Nyquist'in pistlere çıkan ilk tayı. Nyquist, 2015 yılı 2  yaşlılar arasında şampiyon olmuş bir safkan ve 2 yaşında hiç geçilmedi. Breakthrough ise 1 yaşlılığında 330.000 $'a satın alınmış.  8 8 Chasing Artie, Wesley'nin ikinci tayı. Fakat burada oklar Todd Pletcher'ın tayı 7 PRISONER'ı gösteriyor. Tayın anne kardeşleri kumda beş yarış kazanmış. Çalışmalarında da çok iyi dereceler çıkartmış. Yine ilk kez piste çıkacak olan 2 Bailey de rakipleri eksik koşarsa iddialı olacaktır.3. KOŞU


1 Probably Grace, bundan daha zayıf rakipler arasında beş kez piste çıkıp iki kez kazanmış. Bugün bir üst grupta kendini ispatlamaya çalışacak. 2 Peace Control, Ocak ayında benzer bir grupta kazanmış. Mart ayında ise biraz daha sert bir grupla karşılaşmış ve dördüncü olmuş. Bugünkü rakipleri çok uygun, diyebilirim. 5 Blue Blue Ice, bu seviye yarışlarda iki birincilik elde etmiş. Fakat bu yarışın benim açımdan önde gelen ismi 7 MIZ CHAPLIN. Safkan bu pist ve mesafede, biraz daha iyi grupta iyi bir yarış kazandı. 1400 metre mesafeli son koşusu etkisiz olsa da bugünkü rakipleri denk ve mesafede ideal. 

1. AYAK

5 SEVEN AND SEVEN, bugüne kadar koşularında varlık gösterememiş ama bugün daha öncekilerden çok daha zayıf rakiplerle koşacak. Bu da onun gerçek gücünü göstermesi için büyük fırsat. Bugüne kadar hep biraz daha iyi rakiplerle koşan 7 Fayez, katıldığı 17 yarıştan da birincilik çıkartamamış bir at. Benzer şekilde 1 Alperes de 18'de sıfır çekmiş. Sürekli plasede dolanan 2 Rags For Britches, eğer bugün 3 MOUNTAIN BREEZE'den fırsat bulabilirse ilk birinciliğine imza atabilir. Mountain Breeze, kariyerine geçen yaz burada başladı. Akabinde ise bir daha koşmadı. Bugün o da ilk yarışına göre epey alt grupla ve Ortiz ile koşacak olmasıyla çok şanslı.

2. AYAK

Kariyerindeki bütün birincilikleri çim pistte olan süratli safkan 1 R Boy Bode, bugün iç kulvar avantajını da eline almış. Start aldığı 27 yarışta hiç çime çıkmayan 4 Star Juancho, ilk koşusunda ters bir netice alabilir. Benzer şekilde 6 Kyle de kum pistte beş birinciliği olan bir safkan. Katıldığı 36 yarışta o da hiç çim koşmayanlardan. Muhtemelen bu safkanlar pist değişikliği olursa çok şanslı olacaklardır. 8 Chief White Sox, çim pisti çok seviyor. 9 NEW YORK'S FINEST, kariyerindeki 8 birinciliğini de çim pistte aldı. Bugün iyi starttan çıkmasa da şansı çok fazla.3. AYAK

2 Commanding Lady,  ilk iki koşusunda pek varlık gösterememiş. İlk iki koşusunda üst gruplarda koşan  1 Granny Bradley, daha sonra bir alt grupta şansını denemiş ama yine etkili olamamış. O gün aynı yarışta ikinci olan 6 BARDOT (BANKO)'un, eğer formunu biraz daha ilerletmişse bugün geçilmesi zor gibi duruyor. 3 May Day Info ve 5 Kozy Dreams de aynı gün Bardot'un kurbanı olmuşlar.

4. AYAK

2 Tiz Possible Dear, son koşusunda bu denklikte bir grubu geçti ama bir önceki yarışında buradaki rakibi 8 ENLISTING'e karşı çok etkisiz kalmış. Enlisting, kariyerindeki beşinci ve üst üste ikinci birinciliğinden sonra yeni antrenörünün idaresindeki ilk yarışına üçüncü birinciliği için çıkacak. 7  NOTHİNGS FREE, bu seviye yarışlarda bugüne dek beş kere kazanmış. Ancak 5 NIGHT WATCH, bu grubun üstünde bir at. Night Watch bugüne dek 22 kere koştu ama ilk defa piste çıkıyor. Çim pistte çok daha güçlü atları geçmeyi başaran kısrak, kum piste uyum sağlarsa bu grubu geçecektir.

5. AYAK

1 Mandate, devamlı bu seviye gruplarda koşmuş ve son koşusunda biraz daha alt grupta koşarak maidenden çıkmış. Henüz dört yarış koşan safkan, performansını daha da arttıracaktır. Aralık ayında Tampa Bay'da daha sert grubu geçen 4 DYNADRIVE, Şubat ayında buradaki rakibi 7 Lure Him In'in hemen dibinde üçüncü olmuş. Lure Him İn ise ikinci olduğu gün,  3 Montana Man'i gerisinde bırakmış. Fakat Joel Rosario faktörünü asla unutmamak lazım. 12 Uncork The Bottle, bu seviye yarışlarda üç kez üst üste kazanmış bir isim ve son koşuları biraz daha sert gruplardaymış. 13 Maserati Man ve 14 Blood Moon (İkisi de yedek) eğer koşarlarsa şans bulabilirler. Benim favorim ise American Phaorah'ın tayı 5 RHYTHM SECTION. Yarış hayatına Şubat ayında başlayan safkan ikinci startında maidene veda etmiş. Bugün çok daha iyisini yapabilecek bir potansiyel taşıyor. Dynadrive ve onu yazarak bu zorlu ayakta şansımın sınırlarını zorlamaya adayım.

6. AYAK

Bu yarışın kaderi 3 FLUTE MAKER'ın kondüsyonuna bağlı. Eylül ayında Grup 3 koşan safkan, Saratoga'da 75 bin $ ikramiyeli bir yarış kazanmış. Bugün çok ciddi bir şekilde zayıflamış rakiplerle koşuyor. Eğer iyi bir geri dönüş koşusu yaprsa kazanır. 1 Dizzy Sight, Keenland'de Ekim ayında yarış kazandı. Ara veren safkan iki yarış koştu ve henüz ikiliye giremedi. 2 FRANK FIRST, çim pistte çok kötü koştu. Fakat kumda daha başarılı bir at. Bugün efsane jokey Jr. Irad Ortiz tekrar binmiş ki en son bindiğinde güle oynaya kazanmıştı. Flute Maker'ın en önemli rakibidir. 4 Smash, bu seviye yarışında beşinci oldu. Ancak daha alt grupta kolay kazanmıştı. Bu pist ve mesafede etkileyici bir birinciliğe imza atan 6 Jesus' Team ise Flute Maker ve Frank First kötü koşarsa devreye girebilecek potansiyeldeki atlardan biridir, diyebilirim.

ALMANYA DERBİSİ'NİN AÇIK ARA FAVORİSİ, KÖLN'DE KOŞACAK. SERKAN YAŞAR, ALMANYA YARIŞLARINI GENİŞÇE YORUMLADI

Şablonum, yarışların çim pistte koşacağı düşünülerek yapılmıştır ama kum piste alınması halinde hangi atların iyi koşacağına ilişkin bilgileri de size aktardığımı düşünüyorum. Dört ayağı kapatıp sürpriz arayacağım. İlk altılı yapacak olanlar için de yorumlarımı paylaştım. Tekrardan şansınız bol olsun. 

Emeklerimizi karşılıksız bırakmayacağınıza inanıyorum. Herkese teşekkürler.


Yabancı Yarış Profesörü Gulfstream At Yarışı Tahminleri

2. ALTILI

3-2-7-8-6-5-11-12-1-4-9-10
9-8-1-5-6-2-4-3
6 BARDOT BANKO
5-8-7 // 2-6-3
5-4
3-2

57.6 TL //  115.2 TL