POLAR STARGeçen koşularını aynı grupta alan Sailor Man ve Judy Fast ikilisi uygun kilolar ile start alacaklar. Judy Fast biraz daha önlerde kabullendiği koşuyu üçüncü bitirirken rakibi Sailor Man'e göre daha ağır kiloyla start alıp potoda rakibine teslim olup üçüncülükte kalmıştı. Bugün şartlar azda olsa eşitlendi.İkisininde hazırlıkları iyi görünüyor. Sailor Man 1200'ü 1.17, 1000'i 1.04, Judy Fast ise 1200'ü 1.17, 1000'i 1.03 işler ile katılacak. 

Benim koşuda favorim Polar Star olacak. Ağır kiloda olması sorun yaratmayacaktır. Geçtiğimiz yılın 11'inci ayında kazanmış ve 8 ay sonra piste ise sert grupta çıktı ve beşinci oldu. Uzun mesafeye çok rahat uyum sağlayacak pedigreye sahip. Anne kan hattında By Ra gibi bir isim var. Bu ayın başından beri işlerini uzun tutuyor. Son olarak ise 1400'ü 1.35, 1000'i 1.06, 400'ü 26.5 çok rahat yakın galop gerçekleştirdi. Ölçekli şablonda günün ilk bankosudur. 

STARK

İlk defa start alan Kumlubel hariç, diğer isimlerin tümü koşu kazandılar. Eküri isimlerden Chaotic, banko olarak önereceğim isimi zorlayacak ilk isim olacaktır. Geçen yarışını kazandığında güçlü görünmüştü.İç pistte ki, 24.5 rahat işi de hiç fena değil. Stark'ın kötü koşması durumunda eküri avantajıyla farklı sonuca imza atabilir. 

Stark bence grubun üzerin de bir isim. İlk yarışında sihirbaz sprint mesafesini biraz kısa tutunca üçüncülükte kalkmıştı. Kazandığı koşuda ise aynı şekilde ön tarafta bulunan iki rakibinin hemen arkalarında gitmiş, Karkız, tempoyu biraz sert tutunca, işine gelmiş ve potoya yakın yerde rakibini üstünlük kurmuştu. Bugün mesafe 200 metre daha uzadı. Sprint mesafesini kolayca ayarlayabilecek genişliği de düzlükte bulacağını düşündüğüm Stark, 1000'i 1.01, 600'ü 36.8, 400'ü 23.5 rahat işiyle günün ilk bankosudur. LOKUM OĞLU-SAKALAYDIN

11 ismin katılacağı koşuda Erdeşenbey ve Şubartay.'ı dışarı atacağım. Diğer isimlere baktığımda neredeyse tümü seri isimler. Geçen koşusunda banko olarak önerdiğim Mavra, startta takılınca şansını kaybetmiş, öndeki tempoya da ayak uyduramayınca üçüncülükte kalmıştı. Ekürileri ile kuponlarda yer almalıdır. Babaarif, bir koşu gören bir isim. Geçtiğimiz yıllarda İstanbul çiminde art arda kazanarak seri yapmışlığı bulunuyor. 1000'i 1.11, 400'ü 29.5 rahat galobuyla şans verilmelidir. Yine İstanbul çiminde etkili sonular alan Hilaleda, önde kendine boşluk yaratabilirse etkili olabileceğini düşündüğüm isimdir. Son üçüncülüğü ile toparlanan Karaçelik ise Hışman faktörü ile kuponlara yazılabilir. 


Burada ön planda tuttuğum isimler ise Lokumoğlu ve Sakalaydın.Kocaeli kumunda etkisiz kalıp, son koşusunu Bursa'da sert rakipler ile koşarak üçüncülükte kalan Lokum Oğlu, Kocaeli'de 600'ü 42, 400'ü 28 rahat iş yaptı. Aradığı şartların oluşmasıyla ilk ayaktan sürprizi gerçekleştirebilir. 


Geçtiğimiz yıl az isimli olan bir koşuda buna benzer gidişatta kazanarak ayrılan Sakalaydın, 5 ay sonra piste çıkıp tabelanın son sırasında yer buldu. Kocakaya ile uyum içerisinde olan safkan, iç pistte 400'ü 27.3 rahat yaptı. İkinci sırada şans verdiğim isimdir. 


BALL OF LOVE

Karkız geçen koşusunda Stark gibi bir isme potoda kaybetmişti. Eğer o günkü tempoyu yine koşuya taşıyabilirse kazanması muhtemel isimdir. Koşu derecesi ise 0.58.86 idi. Hazırlıklarını ise koşuya ve stiline uygun şekilde kısa işler gerçekleştirerek devam ederken, 24.8 rahat ile son verdi. 


Geçen koşusunda yine sürpriz konumdayken şans verdiğim Ball Of Love, kumaşı sağlam bir isim. O gün viraj dönülürken dışa doğru sapmış ama mücadeleden eksik kalmamıştı. Sapmasa rahat birincilik alabilirdi. Çim pist ise, kısrağın daha etkili olabileceği yer. 1000'i 1.00 yaptıktan sonra, son işini ise 26.3 çok rahat yakın biçimde tamamlayan Karkız'ın en ufak hatasını kalitesiyle affetmez !


ANGEL OF DEATH

Günün en zor koşusu olarak görüyorum. Aradan sonra kazanan, Night Laterna, Şekerhanım, Volta ve ön tarafta tempoya ayak uydurmaya çalışacak moralli Arts man'in şekillendireceği gidişattan düşünülebilecek sonuç çıkabilir. Art's Man kazandığı koşudaki performansı burada tekrarlar ise şanslı olacağını düşünmüyorum. Bugün rakipleri biraz daha sert. Volta'yı bir alt grupta değerlendirmek gerekir. Bence Night Laterna'ya da grup biraz sert gelebilir. Klaus formsuz. Elde kalan isimler Carrot, Şekerhanım ve Angel Of Death. 

Bu üçlüden seçtiğim isimse Angel Of Death olacak. Geçtiğimiz yıl Gazi koşusundan sonra biraz geç toparlanup, sonrasında ise Cumhurbaşkanlığı koşusunda ikinci olmuştu. Bu yıl biri grup olmak üzeree Bursa ve İzmir'de iki koşu görüp birisinden ikincilik çıkartan sfkanın 131 günlük aradan etkileneceğine inanmıyorum. Zaten çalışmalarını Bursa'da uzun tutup, 1400'ü 1.35, 1000'i 1.05, 400'ü 26.3 rahat ile tamamlamış. Uygun grupta Angel Of Death'i günün bankosu olarak öneriyorum. 
YOLKIRAN

Son koşusunda AGF oranı düşükken yorum yazdığım ve üçüncülükte kalıp iyi performans sergilediğini düşündüğüm Yolkıran, iki defa uzun mesafede start almış, ve etkili olamamıştı. Bugünse rakipleri uygun görünüyor. Ben, Ahmet Çelik'in bu tip safkanlara iyi bindiğini de düşünüyorum. 4 günlük araya 800'ü 57.5, 400'ü 27.5 rahat iş sığdıran Yolkıran günün sürpriz adaylarındandır. 

Günün 5. koşusunda (6) numara iki defa yazıldığında diğer (8) olarak değiştirilmiştir. 

ALTILIM

2.4.6.5.3.8
2-POLAR STAR//6.4
1-STARK
6.7.11.1.2.5
9.5.6.12.4.8.7
4.2
5-ANGEL OF DEATH
2.4.3.7.1
6.7.2.1.11