22 Eylül Salı günü, Ankara 75. Yıl Hipodromu dişilere mahsus önemli bir mücadeleye sahne olacak. 3 ve yukarı yaşlı dişi İngiliz atlarının katılabileceği koşuda üç yaşlı hiçbir safkanın kaydı bulunmuyor. 2012 yılından bu yana sekizincisi düzenlenecek olan ve ilk kez Ankara'da koşulması planlanan 2400 metre mesafeli bu önemli koşuya katılacak olan safkanlar ve jokeyleri şu şekilde:

 1. Bumerang-> Akın Sözen
 2. Flashing Girl-> Gökhan Kocakaya
 3. Hafo-> Ayhan Kurşun
 4. Körebe-> Velat Demir
 5. Miss Helin-> Özcan Yıldırım
 6. The Last Romance-> Ahmet Çelik

Son iki yıldır Santalin Koşusu'nu kazanan kaliteli kısrak Peri Lina ise bu kez yarışa iştirak etmeyecek.

Daha önce Santalin Koşusu'nu kazanan atlar:

 • 2012 - Airborn
 • 2013 - Elevato
 • 2014 - Sweet Brew
 • 2016 - Hard Baby
 • 2017 - Misae
 • 2018 - Peri Lina
 • 2019 - Peri Lina

Misa, Sweet Brew, Elevato isimli kısraklar bu önemli koşuda sürpriz sonuçlara imza atmayı başarırken diğer buluşmalarda favori safkanların kazandığı görülmektedir.

Sizce kim kazanır?

Öncelikle, dilerseniz koşuya katılacak olan safkanlar hakkında kısa kısa bilgileri sizlerle paylaşalım:

1-) BUMERANG


Bumerang, geçen sene Açık 2 Avrupa Birliği Bakanlığı Koşusu'nu kazanmış ancak doping tespit edildiği için birinciliği elinden alınmıştı. Bir yıl ara vermek zorunda kalan kısrak bu yıl katıldığı beş çim yarışında iki ikincilik elde ederken Grup 2 Zübeyde Hanım Koşusu'ndan dördüncülük çıkarmayı başardı. Şimdiye kadar 2200 metre üzeri hiçbir yarışa iştirak etmedi. 2200 metrede ise bir birinciliği, bir de ikinciliği var.

2-) FLASHING GIRL


Flashing Girl, kısa vade ve grup yarışların başarılı isimlerinden. Katıldığı 46 yarıştan 16 birincilik çıkartan kısrak, bu birinciliklerini Adana, Ankara ve İstanbul pistlerinde elde etti. Şimdiye kadar 2000 metre üzeri hiçbir yarışta kazanmadı ve 2400 metrede hiç koşmadı.

3-) HAFO
Hafo, taylığında grup yarışlarda tabelaları bulunan bir kısrak. Son iki yıldır Grup 1 Harem Koşusu'ndan bir üçüncülük, bir de beşincilik çıkarmayı başardı. Uzun mesafeli Grup 2 Nene Hatun ve Grup 3 Özdemir Atman Koşularında üçüncülükleri var. Bugüne kadar 1900 metre üstü hiçbir yarışını kazanamadı ve 2200 metre üstü koşmadı.

4-) KÖREBE

Körebe, şimdiye kadar grup koşulara bir kez, o da en son yarışında katıldı ve tabelaya giremedi. 2000 metre ve üstü yarışlarda beş birinciliği var. Bu mesafeye ilk kez çıkıyor.

5-) MISS HELİN


Miss Helin, birçok grup yarışta birinciliği bulunan, grubun kaliteli atlarından biri. Katıldığı 30 yarışta sadece üç defa tabeladan düştü. On iki kere de kazandı. Bu birinciliklerinin biri Grup 1, ikisi Grup 2, ikisi Grup 3, biri de Açık 2 yarış. Dişi Tay Deneme, Nene Hatun, Ayasfoya, Zübeyde Hanım, A Cemal Kura, Dolmabahçe gibi önemli koşuların galibi. Daha önce bir defa 2200 metre mesafeye çıktı ve kazandı. Bu mesafede o da ilk defa koşuyor. 

6-) THE LAST ROMANCE
The Last Romance, katıldığı 17 koşuda sekiz kez potoyu önde geçmeyi başardı. Geçtiğimiz yılın Gazi şampiyonu olan kısrak, grup içerisinde bu mesafede koşan tek isim. Bir kez tecrübe ettiği 2400 metrede erkek rakiplerini geçerek Gazi Koşusu'nu kazanmayı başardı. Bunun dışında, 2100 metrede Grup 1 Kısrak Koşusu birinciliği de bulunuyor. Uzun mesafede çıktığı bir diğer yarış olan Grup 1 Harem'de Peri Lina'ya kaybetmişti. 

Sizce Santalin Koşusu'nu hangi kısrak kazanır? Tahmin ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmanızı bekliyoruz.👇