Sizce Grup 2 Kosova Koşusu'nu Kim Kazanır?

 25 Eylül Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromu, 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus önemli bir mücadeleye sahne olacak. 1900 metre mesafe üzerinden çim pistte koşulacak olan ve bu yıl 17.'si düzenlenecek olan Grup 2 Kosova Koşusu'nda ikisi dişi, on iki safkan Arap atı ter dökecek. Koşuya iştirak edecek olan safkanlar ve jokeyleri ise şu şekilde: 

 1. Arslanturbo - Saadettin Boyraz
 2. Batmanaslanı - Ahmet Çelik
 3. Cevher - Mehmet Akyavuz
 4. Denizim - Ayhan Kurşun
 5. Egeberk - Kadir Tokaçoğlu
 6. Ertemiz - Özcan Yıldırım
 7. Oğuzboylu - Akın Sözen
 8. Pilevneli - Berkan Çığla
 9. Taykut -Gökhan Kocakaya
 10. Düşlem - Selim Kaya
 11. Sürgüntay - Gökhan Gökçe
 12. Taçser - Müslüm Çelik

Grup 2 Kosova Koşusu Hakkında Genel Bilgiler

Bugüne dek bu önemli koşuda en başarılı jokey ise yedi kez kazanarak Halis Karataş oldu. Başarılı jokey, cezalı olduğundan bu yıl at binemeyecek. Koşuda start alacak olan Arslanturbo ve Taykut isimli safkanların babaları Turbo ve Özgünhan koşu yaşamlarında bu yarışı kazanma başarısı göstermişlerdi. Daha önceki yıllarda bu zorlu mücadelede birincilik ipini göğüsleyen safkanlar, bu safkanların jokeyleri ve ganyanları ise şöyle:

 • 2004 - Tekelioğlu/Yemen Tunç (4.35)
 • 2005 - Özgünhan/Halis Karataş (1.05)
 • 2006 - Beyzade/Halis Karataş (5.50)
 • 2007 - Kafkaslı/Selim Kaya (1.60)
 • 2008 - Berksoy/Halis Karataş (8.35)
 • 2009 - Turbo/Gökhan Kocakaya (1.05)
 • 2010 - Kafkaslı/Selim Kaya (1.25)
 • 2011 - Gelibolu/Halis Karataş (1.90)
 • 2012 - Kurtel/Ömer Kaya (1.15)
 • 2013 - Hisarbey/Akın Sözen (3.50)
 • 2014 - Karaüzüm/Ahmet Çelik (1.35)
 • 2015 - Karaüzüm/Selim Kaya (1.05)
 • 2016 - İzşan/Halis Karataş (3.90)
 • 2017 - Semend/Halis Karataş (1.30)
 • 2018 - Atmacabeyi/Halis Karataş (2.90)
 • 2019 - Serdümen/Ayhan Kurşun (7.45)

Grup 2 Kosova Koşusu'nda Koşacak Olan Safkanlar Hakkında Kısa Bilgiler

1- ARSLAN TURBOBugüne dek herhangi bir grup koşuda başarısı bulunmuyor. Bu pist ve mesafede start aldığı altı koşuda iki kez kazanırken üç defa ikinci oldu ve bir kez de tabela dışında kaldı. Jokeyi ile ilk defa piste çıkıyor.

2- BATMANASLANISon olarak bugünkü jokeyi Ahmet Çelik ile ilk kez start alan ve Grup 2 Ali Rıza Bey Koşusu'nu kazanan safkan, daha önce Grup 3 Nail Avunduk, Açık 2 Yıldız Sarayı, Grup 2 Dumlupınar ve Grup 3 Orhan Gazi Koşularından birincilikle ayrıldı. Çim pistte bu mesafede hiç koşmayan safkan, kum pistte ise sekiz kez start alıp hiç tabeladan düşmezken bir defa kazandı.

3- CEVHERBu pist ve mesafede katıldığı dört yarışta üç birincilik çıkartan safkan, birçok grup 1 mücadelede tabelada yer bulurken yalnızca bir kere grup koşu kazanabildi. O da Grup 2 Anadolu Tarım İşletmesi Koşusu'ydu. Jokeyi Mehmet Akyavuz ile ikinci kez bir araya geliyor.

4- DENİZİMGrup mücadelelerin başarılı ismi Denizim; Grup 1 Haralar, Grup 1 Cumhuriyet, Grup 1 TBMM, Grup 1 Hatay, Grup 2 Tigem, Grup 2 Karacabey Tarım İşletmesi, Grup 2 Dumlupınar, Grup 3 Karacaoğlan ve Grup 2 Malazgirt Koşularını kazanma başarısı gösterdi. Jokeyi Ayhan Kurşun ile ilk defa piste çıkacak olan Denizim, bu pistte iki kez çimde koşup kazanamadı ve bir kez de kumda koşup kazandı.

5- EGEBERKGrup 1 İstiklal Savaşı, Grup 2 Aziziye, Grup 2 SAAY ve SAH DER, Grup 2 Mohaç, Grup 3 Necip Fazıl Kısakürek, Açık 3 Ankara Vali Koşularını kazanan Egeberk, biri grup 2, diğeri açık 3 olmak üzere bu pist ve mesafede katıldığı iki yarışı da kazandı. Jokeyi Kadir Tokaçoğlu ile ikinci kez mücadele edecek.

6- ERTEMİZGrup 1 İstiklal Savaşı ve Grup 3 Nail Avunduk Koşuları galibi Ertemiz, bu pist ve mesafede katıldığı yedi koşudan yalnızca birini kazanabildi. Jokeyi Özcan Yıldırım ile dört kez sahaya çıkıp bir defa kazanabildi.

7- OĞUZBOYLUGrup 1 YKK, Grup 1 TSK, Grup 2 Yeşiloba, Grup 3 Adana, Grup 3 İstanbul Vali, Grup 3 Şekerpınar ve isimsiz bir adet grup 2, bir adet de grup 3 kazanan Oğuzboylu, bu mesafede katıldığı kum pistteki iki yarışını da kazandı. Akın Sözen idaresinde ilk defa koşacak.

8- PİLEVNELİ

Bugüne kadar handikap yarışlar dışındaki koşularda birincilik elde edemeyen safkan, ilk defa grup koşuda start alacak.

9- TAYKUTGrup 1 Cumhuriyet, Haralar, Hatay; Grup 2 Tigem, Babalar Günü, Grup 3 Oğuz, Açık 3 Karacabey Koşularında galibiyete uzanan Taykut, bu mesafede ilk defa boy gösterecek. Jokeyi Gökhan Kocakaya ile katıldığı tek yarış olan Grup 2 Babalar Günü Koşusu'nu kazandı.

10- DÜŞLEMGrup 1 Haralar, Grup 2 Neame Koşularını kazanan Düşlem, bu pist ve mesafede ilk defa koşacak olup jokeyi Selim Kaya ile katıldığı 27 yarıştan beş birincilik çıkarttı.

11- SÜRGÜNTAYGrup 1 Çanakkale Zaferi, Cumhuriyet; Grup 2 Aziziye Koşuları galibi Sürgüntay, 1600 metre üzeri bir yarışa ilk defa iştirak edecek. Halis Karataş dışında bir jokey ile de ilk kez koşacak.

12- TAÇSERGrup 1 Anneler Günü, iki kez Grup 3 Halide Edip Adıvar koşularını kazanan Taçser, bu mesafede üçü çim, biri de kum pistte olmak üzere dört kez koşup hepsini kazandı. Daha önce Müslüm Çelik ile de bir kez koşan kısrak, o koşusundan birincilikle ayrıldı.

Koşuyu kimin kazanacağına dair düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşırsanız mutlu oluruz.👇

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski