23 Eylül 2020 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromu önemli bir koşuya daha ev sahipliği yapacak. 3 ve yukarı yaşlı altı İngiliz atının katılacağı Açık 2 KKTC Koşusu, dokuz koşulu programda günün yedinci koşusu olarak koşulacak ve ikisi üç yaşlı, altı İngiliz atı bu önemli mücadeleye iştirak edecek. Koşuya katılacak olan safkanlar ve jokeyleri ise şu şekilde:

 1. Katma Değer - Gökhan Kocakaya
 2. King Serkan - Ahmet Çelik
 3. Sharpa - Özcan Yıldırım
 4. Ulan Bator - Selim Kaya
 5. Deli Tahir - Akın Sözen
 6. Kuzey Yağmuru - Mehmet Akyavuz

KKTC Koşusunu Kazanan Atlar

2014 yılından bu yana 1200 metre mesafede ve Açık 3 olarak düzenlenen KKTC Koşusu, bu yıl 1500 metre mesafede ve Açık 2 yarış olarak düzenlenecek. Geçtiğimiz yıl bu önemli mücadeleyi Babafırat, jokeyi Ahmet Çelik idaresinde kazanmış ve kupayı müzesine götürmüştü. 2014 yılından bugüne KKTC Koşusu'nu kazanan safkanlar ise şu şekilde: 

 • 2014 - My Secret
 • 2015 - My Dear Son
 • 2016 - Mister Strong
 • 2017 - Big Brown
 • 2018 - My Billionarie
 • 2019 - Babafırat

Şu ana kadar koşuya favori olarak katılıp kazanan tek safkan ise My Secret oldu. Diğer atlar plase ve sürpriz konumundaydılar.

Sizce KKTC Koşusu'nu Kim Kazanır?

KKTC Koşusu'nu kimin kazanacağı sorusuna cevap aramadan önce gelin size koşacak olan safkanları kısaca tanıtalım. Siz de kararınızı aşağıdaki yorum bölümünden bize ileterek heyecana ortak olun.

1- KATMA DEĞER

Şu ana kadar 1500 metre sentetik pistte on kez koşulara katılıp dört birincilik elde ederken KV-7 Avrasya Ekonomi Zirveleri, Açık 3 Preveze, KV-8 M. Kemal Atakul Koşularında potoyu önde geçti. Aynı mesafede Grup 1 Yavuz Sultan Selim Koşusu'nda da üçüncülüğü bulunuyor. Birçok grup koşuda tabelası bulunan safkan orta ve uzun mesafeli yarışlarda başarı sağlıyor. Bugünkü jokeyi Gökhan Kocakaya ile altı kez koşmasına rağmen henüz birinciliği bulunmuyor.

2- KING SERKAN

1500 metre mesafede katıldığı beş yarışın ikisini kazanan ve bunlardan biri Açık 3 Çevre ve Şehricilik Bakanlığı Koşusu olan safkan, sentetik pistte girdiği yedi yarışın üçünü uzun mesafede kazandı ve bunlar Grup 1 15 Temmuz Şehitleri Koşusu ile Grup 3 Anafartalar Koşusu'ydu. Şu ana dek birçok grup mücadeleye katılarak önemli yarışlarda iyi sonuçlar elde eden King Serkan, daha önce bugünkü jokeyi Ahmet Çelik ile yedi kez piste çıkıp dört defa kazanma başarısı gösterdi.

3- SHARPA

1500 metre mesafede on kez piste çıkan Sharpa, bu koşularında üç kez birincilik elde ederken tabeladan bir kez düştü. 1500 metre sentetik pistte ise üç defa koşup bir kez kazandı ve iki de ikincilik çıkarmayı başardı.  1500 metre kum pistte Grup 1 Ankara Kalesi ikinciliği, sentetik pistte ise Grup 1 Yavuz Sultan Selim Koşusu ikinciliği bulunuyor. Rakipleri gibi, birçok önemli koşuda boy gösteren Sharpa, şimdiye dek Özcan Yıldırım idaresinde katıldığı yedi yarıştan dört birincilikle ayrıldı. 

4- ULAN BATOR

1500 metre sentetik pistte üçü Grup 1, dördü Açık 3, biri de KV-6 olmak üzere sekiz kez koşan safkan, yalnızca bir defa geçildi. Şimdiye dek bu mesafede iki defa Grup 1 Yavuz Sultan Selim, üç defa Açık 3 Galata Kulesi ve bir defa da Açık 3 Mevlana Koşusu'nu kazandı. Selim Kaya idaresinde katıldığı dört yarışta sadece bir defa birincilik elde edebildi. 

5- DELİ TAHİR

Bu mesafede katıldığı beş yarışın hiçbirini önde bitiremedi. Grup 1 Anafartalar Koşusu ikincisi olan safkan, Akın Sözen idaresinde katıldığı iki yarışta bir ikincilik, bir de birincilik elde etti. 

6- KUZEY YAĞMURU

Bu mesafede iştirak ettiği tek yarış olan Açık 3 İçişleri Bakanlığı Koşusu'nu kazandı. Şimdiye dek toplam 15 kez koşularda boy gösterdi ve dokuz kez birinciliğe uzandı. İki açık 3, bir grup 1, üç de kısa vadeli koşu birinciliği olan safkan, jokeyi Mehmet Akyavuz ile ilk defa piste çıkacak.

KKTC Koşusu'nda potoyu önde geçeceğine inandığınız safkanın adını yorum bölümünden bizlerle paylaşırsanız mutlu oluruz. Teşekkür ediyor, bol şans ve iyi seyirler diliyoruz. 👇